Krne či krňačky, ktoré v minulosti slúžili na zváženie dreva a potom i zábavu, sú stále živou pripomienkou života Slovákov v minulosti. Nezabúdame na ne aj vďaka pravidelným pretekom, pri ktorých sa odvážlivci na týchto špeciálnych saniach púšťajú dolu kopcom.

Krňačkové preteky nie sú v okolí Banskej Bystrice síce ničím výnimočným, no týchto unikátnych podujatí zažívame čoraz menej. Myšlienka pretekov nad Podlavicami, respektíve Skubínom, tu je už celé roky, ale nie vždy v minulých rokoch im prialo počasie. Vydarené podujatie sa tu uskutočnilo napríklad v roku 2017.

Všetko nasvedčuje tomu, že najbližšie krňačkové podujatie plánované na tomto mieste, budú mať dopriate ideálne podmienky. Minimálne, čo sa týka snehovej pokrývky.

Nad Mlynskou ulicou organizátori už na sobotu, 26. januára, pripravujú znovu trať pre ďalšie podujatie seriálu Slovenského pohára pretekov v krňačkách.

Prezentácia pretekárov bude prebiehať od deviatej ráno, ale samotné preteky začnú potom o 11.00 h.

Pretekári štartujú vo vzdialenosti približne osemsto metrov po kopci nad cieľovou páskou.

Tá, rovnako ako divácka a pretekárska zóna s občerstvením, sa budú nachádzať nad koncom Mlynskej ulice. Konkrétne nad konečnou autobusu č. 36.

Vyhodnotenie a ukončenie súťaže je naplánované na 13-tu hodinu.