Dnes popoludní zažila Banská Bystrica poriadnu ochutnávku pravej Hip Hopovej kultúry. Vďaka medzinárodnému festivalu The Legits Blast pricestovali do Banskej Bystrice stovky tanečníkov z viac ako 75 krajín sveta. Tí sa postupne predstavili v preliminačných battloch o postupové miesta prestížnej breakingovej súťaže Outbreak Europe.

Kým v ženských kategóriách o postup zabojovali napríklad Japonky, Nemky či Poľky, v detských battloch sa predstavili aj reprezentanti Ukrajiny či Ruska. V súťaži mužov garantovali kvalitné výkony najmä tanečníci Red Bull All Stars a reprezentanti z Ameriky, Kanady a Francúzska. O víťazoch sa rozhodne 27. júla, kedy na návštevníkov festivalu čakajú aj na koncerty a skvelá párty.

Brány festivalu sa otvorili už o 10.00 h. dopoludnia. Kým na tanečných stejdžoch si už od rána  vymieňali svoje skúsenosti špičkoví tanečníci, fun zónu zaplnili nadšenci jogy či iných športových aktivít. Okolo obeda sa začali bboys a bgirls združovať v tanečných kruhoch, kde odborná porota vybrala len tých najlepších. O postup zabojoval aj bboy twister zo Slovenska, ktorému sa v uplynulých ročníkoch podarilo pretancovať do užšieho výberu. ,,Tento rok to mali porotcovia naozaj ťažké. Museli sa zhodnúť na postupujúcich do top 16 a top 32 v štyroch kategóriách – ženy, muži, dvojice a deti. Aj tento rok sme zaznamenali enormné množstvo prihlásených tanečníkov, takže ich voľba určite nebola jednoduchá,“ hovorí Martin Gilian, jeden z organizátorov festivalu.

Zatiaľ sa do tanečných súbojov tento rok zapojilo viac ako 700 tanečníkov.. Tí najlepší si zmerajú sily už v sobotnej popoludňajšej súťaži. ,,Touto cestou chceme na festival pozvať všetkých, ktorí sa nebránia stretu s inou kultúrou a fandia krkolomným breakingovým pózam. Bboys a bgirls z celého sveta sa zaručene postarali o napínavú atmosféru a kopu nezabudnuteľných zážitkov,“ dodáva Gilian.

Sobotný finálový večer odštartuje v podvečerných hodinách, a to celkom netradične. ,,Keďže každoročne prichádza na festival množstvo tanečníkov z celého sveta, čo si veľmi vážime, rozhodli sme sa predstaviť svetu aj naše tradície a kultúru. Okolo 16.30 h. odštartuje finálové súboje vystúpenie bystrického folklórneho súboru Urpín, ktorý si pre návštevníkov festivalu pripravil špičkovú choreografiu,“ informuje o programe Gilian.

Sobotný program vyvrcholí koncertom zahraničných i domácich interpretov na Orange stejdži. Verejnosť však určite zaujme aj atraktívny nedeľný program v Urban Spote, kde sa v rámci konceptu Rep Your Country predstavia národné tímy tanečníkov štýlu breaking. Súčasťou nedeľného programu bude aj módna prehliadka nového návrhárskeho talentu, Lenky Slačkovej z Banskej Bystrice, ktorá odprezentuje svoju kolekciu, v ktorej spojila prvky slovenského folklóru a pouličnej módy.

Kompletný program festivalu nájdete na thelegitsblast.com