V Banskej Bystrici sa ako v prvom meste na Slovensku začali vykonávať roboticky asistované operácie. Okrem chirurgov tak v Roosveltovej nemocnici operuje už aj robot „da Vinci“.

Moderný robotický systém sa volá ,,da Vinci“, skladá sa z operačnej, ovládacej konzoly a videosystému, ktorý zaisťuje lekárovi zväčšený 3D HD obraz operačného poľa. Mimoriadne pohyblivé operačné nástroje operatér ovláda na diaľku z ovládacej konzoly a jej ramená vykonávajú operačný výkon v tele pacienta.

Oproti klasickej chirurgickej operácii tento operačný systém zvyšuje presnosť a spoľahlivosť chirurgického výkonu (neexistuje tu chvenie rúk) a má aj väčší rozsah pohybu než aký umožňujú ľudské ruky. Robot nemôže chirurga nahradiť, ale významne spresňuje jeho prácu. Pri roboticky asistovaných výkonoch dochádza k menšiemu poškodeniu okolitých tkanív pri rovnakom zachovaní radikálnosti výkonu, čo skvalitňuje rekonvalescenciu pacienta po operácii. Pacient je v oveľa kratšom čase schopný začleniť sa do bežného osobného i pracovného života.

Všetky výhody robotického systému ,,da Vinci“ budú uplatňovať a využívať nielen pri urologických, ale aj gynekologických a chirurgických operáciách.

Virtuálnu prehliadku operačnej sály s robotickým systémom „da Vinci“ si môžte pozrieť TU.