Vo štvrtok 18. februára 2016 navštívil novootvorenú materskú školu vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica, ktorú nemocnica zriadila pre deti svojich zamestnancov, štátny tajomník ministerstva zdravotníctva SR Mário Mikloši.

DSC_6413Zamestnávatelia v čoraz väčšej miere rozširujú svoju starostlivosť o zamestnancov budovaním predškolských zariadení pre ich deti. Medzi slovenskými zdravotníckymi zariadeniami je FNsP F. D. Roosevelta v tejto oblasti zatiaľ prvou lastovičkou.

„Realizácia tohto nápadu je dôkazom toho, že aj zdravotnícke zariadenia dokážu svojim zamestnancom ponúknuť zaujímavé benefity, čo je určite pozitívna správa, ako aj motivácia pre ďalších poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Je to určite nasledovaniahodná novinka, o to viac, že najčastejšie sa o sociálnych benefitoch hovorí v súvislosti s veľkými firmami  z oblasti informačných technológií,  telekomunikácií, automobilového priemyslu.  Dnes je to už i Fakultná nemocnica  v Banskej Bystrici,  ktorá aj takýmto spôsobom dokumentuje,  že si  svojich zamestnancov váži a ponúka im túto výhodu,“ konštatoval štátny tajomník ministerstva zdravotníctva SR Mário Mikloši.

Nemocnica patrí so svojimi viac ako 2100 zamestnancami medzi najväčších zamestnávateľov v Banskobystrickom kraji. Osemdesiat percent jej zamestnancov tvoria ženy. Brána materskej školy Naša Škôlka sa pre prvých najmenších otvorila 4. januára. Momentálne ju navštevuje 11 detí sestier, lekárov a iných zamestnancov vo veku od 2,5 do 6 rokov.

DSC_6429„Otvorenie škôlky mi podstatne uľahčilo návrat do práce. Je pohodlné, že ráno prichádzame spolu a poobede ideme spolu domov.  Za veľké plus považujem, že mi syna zobrali uprostred roka, čo vo väčšine škôlok nie je možné. Nehovoriac o krásnom prostredí, modernom vybavení a obrovskej ústretovosti pani učiteliek.  Malý zo začiatku pri príchode do škôlky plakal, a teraz je smutný, keď do škôlky ísť nemôže,“ vykresľuje svoje skúsenosti gynekologička Dagmar Molitorisová, mamička trojročného Adriánka.

Výhody, aké táto škôlka zamestnancom prináša je napríklad prevádzková doba, ktorá je prispôsobená pracovnej dobe matkám pracujúcim na zmeny. Tie, ktoré sú v celodennej alebo poobedňajšej zmene majú o dieťa postarané až do 19.00 h.

DSC_6442„Starostlivosť o zamestnancov je súčasťou podnikovej kultúry. Tak, ako to robil už Tomáš Baťa a v súčasnosti napríklad aj vedenie podbrezovských železiarní, tak sme sa aj my rozhodli urobiť niečo navyše pre našich zamestnancov. Vieme, že situácia mladých rodín je v súčasnosti neľahká. Našim cieľom je, aby sa matky po ukončení materskej a rodičovskej dovolenky mohli čo najrýchlejšie, bez strachu o svoje deti, začleniť do pracovného procesu. vysvetľuje riaditeľka nemocnice Miriam Lapuníková.

MŠ Naša škôlka sídli v kompletne zrekonštruovaných a komfortných priestoroch oddelených od nemocničnej časti samostatným vchodom. Je určená pre deti zamestnancov nemocnice vo veku od 2,5 do 6 rokov. Zatiaľ je otvorená jedna trieda s kapacitou 21 detí, v prípade záujmu zo strany zamestnancov je nemocnica pripravená zriadiť ďalšiu. MŠ je zaradená do siete škôl a školských zariadení a zabezpečuje predprimárne vzdelávanie ISCED. Prevádzková doba je od 6.00 – do 19.00 h. Poplatky sú obdobné ako v mestských škôlkach. Rodičia platia 15 € mesačne režijný poplatok a 2,80 € je stravná jednotka na deň. Nakoľko ide o podnikateľskú činnosť, rekonštrukcia aj prevádzkové náklady sú financované z týchto zdrojov.