Pri príležitosti Akadémie európskeho seniora 2013 sa pod záštitou Mesta a z nápadu neziskovej organizácie ANIMUS APERTUS bude konať seniorská módna prehliadka – „Senior Fashion Day“.

priprava
Seniori sa na prehliadku poctivo pripravujú.

Zaradí sa tak do série aktivít, ktoré sa budú v mesiaci október postupne uskutočňovať s cieľom, aby banskobystrickí seniori odhalili zmysel aktívneho občianstva aj v seniorskom veku. Aktívni účastníci tak budú môcť zbierať za každú aktivitu body a najúspešnejší budú na záver v losovaní odmenení cenami.

Módna prehliadka bude mať charakter prehliadky historického prierezu odievania sa po desaťročiach od začiatku 20 storočia. Mesto oslovilo seniorov, aby sa zapojili do módnej prehliadky. Výzvu prijalo 18 seniorov a prebehlo niekoľko stretnutí pod taktovkou neziskovej organizácie Animus Apertus. V rámci nich si mali priniesť vlastné oblečenie, ktoré by zapadalo do niektorého z období a vytvoriť si tak kostým. Tí, ktorí nenašli vhodný odevný kus vo vlastnej skrini, mali možnosť zapožičať si kostým od Štátnej Opery Banskej Bystrici.

Doplnky a šatstvo ktoré sa bude v deň prehliadky predvádzať bolo v prípade potreby upravované a ozvláštnené šičkami v dielni neziskovej organizácie. Táto dielňa vznikla kvôli vytvoreniu pracovných podmienok pre mladé ženy ktoré vyrástli v detských domovoch. Dokonca kostým z 50-tych rokov bol v dielni ušitý na mieru modelkám. Prehliadka sa odohrá 29.10.2013 o 14:00 hod. v priestoroch Cikkerovej sály na Radnici na Námestí SNP v Banskej Bystrici. Slovom bude módnu prehliadku sprevádzať moderátorka Monika Obrtálová, ktorá okomentuje každé obdobie a tak sa docieli náhľad do sveta módy, čo sa na území Slovenska a vo svete nosilo. Prehliadka bude spestrená programom z radu talentovaných seniorov – bude hudba, slovo aj kúzelník.

Vstup je voľný, avšak obmedzený. V prípade záujmu, je potrebné prísť skôr.

Viera Dubačová sa práci s dôchodcami venuje už dlhšie, v Banskej Bystrici vytvorila občianske združenie Samorasty – divadlo seniorov, vďaka ktorému vznikli už dve inscenácie v jej réžii, a to Stoličky na motív hry E. Ionesca a pripravované Statky– zmätky, kde sa inšpirovala textom slovenského klasika J. G. Tajovského.

Organizácia ANIMUS APERTUS sa zameriava na vytvorenie pracovných príležitosti pre mladé dievčatá, ktoré vyrastali v detských domovoch, žijúce v útulkoch, bez rodinného zázemia, odkázané samé na seba. Po ročnej osobnej skúsenosti a spolupráci s dievčatami z domu sv. Vincenta dozrela myšlienka vybudovania divadelno- krajčírskej dielne, ktorá sa od februára 2013 stala skutočnosťou. Popri týchto aktivitách nacvičili autorské predstavenie s názvom „Júlie z domu bez balkónu“s režisérkou Zuzanou Galkovou. Ďalšou métou je vytvorenie vlastnej módnej značky v spolupráci s módnymi návrhárkami z VŠVU, s ktorými organizácia nadviazala spoluprácu počas prípravy módnej prehliadky na festivale Bažant Pohoda 2013.