Hokejistky Banskej Bystrice sa v posledných zápasoch predstavili na ľade súpera a svojou hrou zanechali sympatický dojem. V medzisviatkovom období cestovali do ďalekého Prešova, ale dlhá cesta sa im vyplatila.

ŽHK 2000 Šarišanka Prešov – ŽHK Iskra Banská Bystrica 2:1 sn (1:0,0:1,0:0,0:0)

Ilustračné foto: ŽHK Iskra Banská Bystrica

Góly: 12. Čarnoká – 23. Stašová
Vylúčené: 3:5 na 2 min., Presilovky: 0:0, Oslabenia: 0:0, Strely: 43:14 (14:1, 15:3, 9:9, 4:1)
Rozhodovali: Findurová – Besedičová – Šilhavíková
Zostava BB:
Ďaďová – Karvašová, Chmelíková – Lamperová, Tomaškinová – Čutková, Kosová, Finďová – Borovjaková, Sabolčinová, Fedorová – M. Stašová, Trénerka: Gabriela Sabolová

Domáce hokejistky spustili od začiatku stretnutia kanonádu na banskobystrickú bránu. Skóre otvorili v 12. minúte a neutíchajúca útočná snaha na ich strane naznačovala, že zápas sa skončí vysokým víťazstvom. Banskobystrická brankárka Monika Ďaďová však predvádzala vynikajúce zákroky a aj vďaka nej sa prvá tretina skončila len jednogólovým vedením domácich. Hneď v úvode druhej tretiny využili Bystričanky jednu z mála svojich šancí na strelenie vyrovnávajúceho gólu. Jej autorkou bola nová posila Martina Stašová, ktorá v minulej sezóne obliekala práve prešovský dres. Svoje úvodné vystúpenie v tíme Banskej Bystrice pokrstila najlepšie ako sa dalo. Vyrovnávajúci gól vyprovokoval domáci celok k ešte väčšej aktivite, no ani obrovská strelecká prevaha im vytúžený gól nepriniesla. Brankárka Ďaďová privádzala svojimi zákrokmi prešovské hokejistky do zúfalstva, ani jeden puk nedokázali pretlačiť za jej chrbát. Do tretej tretiny nastupovali oba tímy za nerozhodného stavu. Bystričanky očakávali veľký tlak súpera, preto pozorne bránili a vo vhodnom okamihu zabrali smerom do útoku. Pomer striel na bránu bol v tejto časti hry vyrovnaný a blížiaci sa koniec zápasu priniesol veľa napätia. Ani jednému družstvu sa však víťazný gól v riadnom hracom čase nepodarilo vsietiť a tak nasledovalo predĺženie. Prešovčanky si počas neho vytvorili štyri šance na strelenie gólu, Banská Bystrica jednu. Brankárky však všetky situácie spoľahlivo vyriešili, o výsledku sa preto muselo rozhodnúť v samostatných nájazdoch. Ako prvé začínali nájazdy Bystričanky, ich kapitánka Katarína Finďová však mala pri svojom nájazde smolu, rovnako ako domáca Čurmová. V druhej sérii potešila svoje nové bystrické spoluhráčky opäť Martina Stašová, ktorá svoj nájazd s prehľadom premenila, ale jej sestra v prešovskom drese Miroslava Stašová vyrovnala na 1:1. Víťazstvo na stranu Banskej Bystrice mohla svojím nájazdom strhnúť Stanislava Čutková, ale domáca brankárka jej pokus zlikvidovala. Na druhej strane sa to podarilo domácej Jane Štofaníkovej, ktorá pre svoj tím zabezpečila víťazstvo.

V sobotu 7. januára 2011 sa v Žiline odohral exhibičný zápas Východ – Západ, v ktorom sa predviedli najlepšie hokejistky zo všetkých ženských tímov na Slovensku. Do výberu Západ boli na základe hlasovania vybraté aj hráčky ŽHK Iskra Banská Bystrica: brankárka Monika Ďaďová, obrankyne Beata Tomaškinová, Nicol Karvašová a útočníčky Nikola Kaliská a Stanislava Čutková.

Po prestávke venovanej exhibičnému zápasu cestovali banskobystrické hokejistky v piatok 13. januára do Martina.

MHK Martin  – ŽHK Iskra Banská Bystrica 6:4 (3:1,1:0,2:3)

Góly: 2. Vargová, 8. Vargová, 20. Vargová, 30. Olosová, 42. Westmark, 47. Bouciková – 13. M. Stašová, 41. Finďová, 43. Finďová, 49. Stašová
Vylúčené: 1:1 na 2 min., Presilovky: 0:1, Oslabenia: 0:0, Strely: 27:26 (13:7, 7:9, 7:10)
Rozhodovali: Zemiaková – Slováková – Farkaš
Zostava BB: Úradníková (41:30 Ďaďová) – Lamperová, Tomaškinová – Karvašová, Chmelíková –– M. Stašová, Kosová, Finďová – Borovjaková, Vajdová, Fedorová – Čutková, Giertlová, Trénerka: Gabriela Sabolová.

Martinčanky sa ujali vedenia už v druhej minúte zásluhou svojej kanonierky Romany Vargovej, ktorá o pár minút pridala aj svoj druhý gól. Domáce si pomerne rýchlo vybojovali dvojgólový náskok a kľudným tempom mohli pokračovať na ceste za víťazstvom. Bystričanky sa však ľahko nepoddali a ich útočná snaha priniesla kontaktný gól z hokejky Martiny Stašovej po prihrávke od Beaty Tomaškinovej a Kataríny Finďovej. Hoci mali domáce hráčky streleckú prevahu, Bystričankám v bráne s Veronikou Úradníkovou sa darilo ich útočným pokusom odolávať. Škoda však záveru prvej tretiny, keď 5 sekúnd pred sirénou zakončila svoju individuálnu akciu domáca Vargová, ktorá tak skompletizovala svoj čistý hetrik. V druhej tretine prebrali streleckú iniciatívu hokejistky Banskej Bystrice. Napriek tomu padol ďalší gól do ich siete v polovici stretnutia z hokejky domácej Olosovej. Aj v tretej tretine bol pomer striel v prospech Bystričaniek, ktoré svoje gólové šance premenili až 3-krát. Hneď v úvode tretej tretiny skórovala banskobystrická kapitánka Katarína Finďová po prihrávke od Martiny Stašovej a Beaty Tomaškinovej a znížila na 4:2. Ich spoluhráčky sa však z gólu tešili len chvíľu, pretože zámorská posila v drese Martina Kristina Westmark pridala ďalší gól domácich. Gólová prestrelka pokračovala, tentokrát sa opäť tešili Bystričanky, keď Katarína Finďová zužitkovala prihrávku od Martiny Stašovej na zníženie skóre na 5:3. Ďalšie góly prišli už o pár minút. Najprv sa v 47. minúte gólovo presadila domáca Bouciková. Po pár minútach ju napodobnila hosťujúca Martina Stašová, ktorá po prihrávke od Beaty Tomaškinovej využila početnú výhodu a strelila svoj druhý gól v zápase. Nasledujúce minúty už góly nepadali, Martinčanky si tak pripísali 3 body do tabuľky za víťazstvo 6:4.