Sprievodné podujatie k výstave Motívy neviditeľnosti sa uskutoční v stredu 24. februára o 17-tej hodine v Preatóriu na Nám. Š. Moysesa 25. 

pavl karousStredoslovenská galéria pozýva na diskusiu so sochárom Pavlom Karousom (CZ), autorom mimoriadne úspešnej knihy Vetřelci a volavky a rovnomenného projektu Vetrelci a volavky, ktorý dlhodobo mapuje a popularizuje výtvarné diela pre verejný priestor z obdobia československej normalizácie.

Publikácia Vetřelci a volavky získala prvé miesto v súťaži Nejkrásnější kniha roku 2013 v kategórii Odborná literatúra. Koncom roka 2015 bola po druhý krát uvedená na trh v rozšírenej podobe, ktorá obsahuje viac ako 500 fotografií „monumentálok“ z územia bývalého Československa. Pavel Karous knihu koncipoval kreatívnym a vtipným spôsobom na báze taxonómie, ktorá pripomína atlasy biológie a opatril ju sprievodnými textami a kresbami. Ďalšie texty do publikácie pripravili renomovaní teoretici/teoretičky a historici/historičky umenia Sabina Jankovičová, Jana Kořínková, Tomáš Pospiszyl, Jiří Šetlík.

Kniha predstavuje viac ako 500 vybraných diel zachovaných či odstránených z verejného priestoru ako reprezentatívnu vzorku toho, čo v rokoch 1968–1992 vzniklo. Ide o výsledok nesmierne náročného dlhodobého výskumu tisícok lokalít celého Československa, ktorý niesol aj problém určenia autorstva sochy a legendy jej vzniku.

Pavel Karous (*1979) je sochár, ktorý vytvára objekty, venuje sa tiež architektúre výstav, scénografii a designu. Vyštudoval Vysokú školu umělecko průmyslovú v Praze v ateliéri Priestorová tvorba a na VŠUP potom pôsobil ako asistent v ateliéri Skla. V roku 2014 mal autorskú výstavu v Galerii Die Aktualität des Schönen nazvanú „Památník obětem české transformace“ a vystavoval na spoločnej výstave „8th International Dada Festival“ v Bazileji vo Švajčiarsku.

Výstava Motívy neviditeľnosti sa zaoberá umením vo verejnom priestore z obdobia rokov 1945 – 2015 na území mesta Banská Bystrica. K výstave bola pripravená aj webová stránka výtvarných diel a tlačená mapa výtvarných diel, ktorá je voľne dostupná pre návštevníkov galérie.