V pondelok a utorok 22.-23. októbra 2012 sa bude v Banskej Bystrici konať časť medzinárodného festivalu autorského divadla Pro‐téza. V troch kultúrnych centrách na Slovensku ‐ v bratislavskej A4‐ke, trenčianskom klube LÚČ a v centre nezávislej kultúry Záhrada v Banskej Bystrici sa od 18. do 23. októbra 2012 predstavia divadlá z Maďarska, Švédska, Česka i Slovenska.

Pro‐téza je prvým slovenským festivalom zameraným výhradne na tvorbu, ktorá nespracúva cudzie námety, ale vlastné témy a texty. Festival štartuje v Bratislave už v piatok. Víkend bude patriť košickým divadlám. 20. – 22. októbra vystúpi nezávislé divadlo Na peróne s predstavením Fasbuk („Óda na divadlo”) v Bratislave, Trenčíne a aj v Banskej Bystrici v Záhrade. Inscenácia vznikla metódou kolektívnej tvorby vychádzajúc z textu „Veľký šváb na Facebooku” od Jany Micenkovej, ktorý bol ocenený v rámci súťaže pôvodných dramatických textov „VEJK AP!”‐ 2. Vo všetkých troch mestách 21. – 23. októbra vystúpi aj ďalší košický súbor Ystufd s inscenáciou Apatiáni ‐ Genetický kód. Spoločne s hercami sa počas nej pokúsime nájsť odpovede na otázky, či je možné s rovnakým pokojom prijať dobro, zlo, šťastie i nešťastie.

Záver festivalového programu v Banskej Bystrici bude patriť aj hudobe. V Záhrade vystúpi energeticky výdatná nórsko‐anglická zostava The Geordie Approach vydávajúca na malom labeli Bruce’s Fingers. Je jedným z najzaujímavejších projektov posledných rokov, posúvajúcich žánrové hranice. Diváci v bratislavskej A4ke sa môžu tešiť na brooklynský projekt Talibam!. V týchto dňoch vydal album Puff Up the Volume, ktorý je označovaný za čosi ako „avant rock hip‐hop comedy“. Originálne namiešaná rocková drsnosť, jazzové improvizačné prvky aj noisová elektronika podľa niektorých kritikov vyznievajú trochu ako “Scorch Trio a Supersilent“ hrajúci tanečnú hudbu pre raverov s mozgovým poškodením”.

Festival autorského divadla Pro‐téza je súčasťou európskeho kultúrneho projektu ||)) ||\\|| //\\ Development of New Art || Continuum 2011 – 2013. Realizuje sa vďaka podpore Ministerstva kultúry SR a Programu Kultúra (2007 ‐ 2013).

PROGRAM V Banskej Bystrici – Záhrada CNK
pondelok 22.10.2012 o 20:00 – Na Peróne: Fasbuk (SK)
utorok 23.10.2012 o 18:00 – Divadlo Ystfud: Apatiáni – Genetický kód (SK)
utorok 23.10.2012 o 20:00 – koncert The Geordie Approach (N/UK)