Nebeské divadlo zatmenia mesiaca patrí medzi unikátne javy, ktoré však narozdiel od zatmenia Slnka môžeme pozorovať aj v našich končinách častejšie. Mesiac sa pri zatmení z nášho pohľadu sfarbuje do červena.

V pondelok, 21. januára budeme môcť sledovať úplné zatmenie Mesiaca. Trvať má presne 1 hodinu a 2 minúty. Ide o posledné úplné zatmenie Mesiaca v tomto desaťročí a jediný takto výrazný jav v tomto roku. Menšie, čiastočné zatmenie by malo byť pozorovateľné ešte v júli tohto roku.

Ako informuje portál imeteo.sk, úplné zatmenie mesiaca v pondelok nastane o 5:41 a skončí o 6:43. Čiastočné zatmenie však bude viditeľné už o 4:33 a skončí o 7:39.

„Vstup Mesiaca do tieňa Zeme a fáza úplného zatmenia bude z nášho územia viditeľná, výstup Mesiaca z tieňa však už nebude pozorovateľný z dôvodu západu Mesiaca a východu Slnka,“ približujú pracovníci Hvezdárne Banská Bystrica na svojich stránkach na sociálnej sieti.

Na verejné pozorovanie úplného zatmenia Mesiaca pozýva práve aj banskobystrická hvezdáreň, ale pozor – za pozorovacou technikou a odborným komentárom nemusíte absolvovať nočný výstup na Vartovku. Hvezdári pozývajú na verejné pozorovanie priamo do centra mesta, konkrétne na Námestie Slobody.

Pozorovanie môže skomplikovať len oblačnosť. Nad Banskou Bystricou má byť v pondelok nadránom polooblačno, prípadne krátko so zväčšenou oblačnosťou. V čase zatmenia by sa obloha mala vyjasňovať.

K pozorovaniu nebeského divadla sa však poriadne oblečte. SHMÚ varuje v týchto dňoch pred mimoriadne silnými mrazmi, ktoré môžu aj v okrese Banská Bystrica ojedinele dosahovať až -19 stupňov Celzia. V centre mesta sa v pondelok v skorých ranných hodinách očakáva teplota nanajvýš okolo -10 stupňov Celzia.