Až zhruba dva týždne pred začiatkom školského roka majú poslanci Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici oficiálne potvrdiť zrušenie škôl Jána Bakossa a málotriednej základnej školy v Šalkovej. Minister školstva však avizuje, že zrušenie nemusí byť hotovou vecou tak, ako to avizoval Mestský úrad.

bakossovaMesto na základe návrhu poslancov smerovalo Ministerstvu školstva návrh na vyradenie spomenutých škôl zo siete škôl a školských zariadení. Návrh však zrejme prišiel pozde. Ako informovala tlačová agentúra TASR, nový minister školstva Slovenskej republiky a doterajší banskobystrický okresný predseda strany Smer-SD Peter Pellegrini sa vyjadril, že k zrušeniu školy v takto pokročilom dátume by mohlo dôjsť len na základe udelenia výnimky, pre ktorú nevidí dôvod. V návrhu totiž majú absentovať potrebné podklady.

Paradoxom je, že za zrušenie školy hlasovali najmä poslanci väčšinového klubu v mestskom zastupiteľstve Smer-SD. K desiatke poslancov tohto klubu sa pridali dvaja nezaradení poslanci a jeden nezávislý.

Bez ohľadu na konečný verdikt ministerstva teraz poslanci v piatok dokončia proces rušenia schválením alebo neschválením všeobecne záväzného nariadenia o rušení týchto škôl. Platné však budú len za podmienky odsúhlasenia ministerstvom. Mesto plánovalo, že zrušením dvoch mestských škôl ušetrí ročne vyše 400-tisíc eur.