V uplynulom týždni sa na väčšine územia Slovenska veľmi výrazne zvýšili denné koncentrácie peľu ambrózie, ktorá v oblasti regiónu Banskej Bystrice dosiahla v závere uplynulého týždňa až veľmi vysoké koncentrácie.

©ISIFA/Gettyimages Creative RM/altrendo

Dosť peľu tejto vysoko alergizujúcej rastliny bolo aj v Trnave a v Bratislave. Oproti predchádzajúcemu týždňu mierne klesli aspoň hladiny peľu paliny, väčšinou sa jeho koncentrácie udržiavajú v alergologicky významných koncentráciách vo vzduchu nad celým územím Slovenska. Merania monitorovacích staníc peľovej informačnej služby (PIS), ktorej koordinátorom v SR je Oddelenie biológie životného prostredia (OBŽP) Regionálneho úradu verejného zdravotníctva RÚVZ v Banskej Bystrici ukázali, že na toto ročné obdobie sú ešte pomerne vysoké denné koncentrácie slabo alergizujúceho peľu pŕhľavovitých rastlín – ich najvyššie koncentrácie za uplynulý týždeň zaznamenali v v Bratislave, v Banskej Bystrici, v Trnave a v Žiline. „Až do jesene sa k tomu udrží na väčšine územia SR v nižších koncentráciách peľ tráv. Avšak vo veľmi vysokých koncentráciách sa naďalej udržiavajú denné koncentrácie spór húb (plesní). Okrem rodu Cladospórium sú to najmä spóry rodu Alternária. Druhové spektrum peľu v ovzduší dopĺňal okrem už uvedených druhov aj peľ ďalších bylín – najmä peľ mrkvovitých, astrovitých a mrlíkovitých rastlín, ako aj chmeľu, skorocelu a štiavu,“ uviedla RNDr. Janka Lafférsová, vedúca OBŽP banskobystrického RÚVZ.

Prognóza na tieto a najbližšie dni opäť nepoteší alergikov. Na celom území SR sa totiž očakávajú vysoké hladiny peľu ambrózie a mierne klesajúce denné koncentrácie peľu paliny v ovzduší, navyše sa tiež na celom území bude vo vysokých koncentráciách vyskytovať slabo alergizujúci peľ pŕhľavovitých rastlín. Pre alergikov je tiež nebezpečná hojne kvitnúca zlatobyľ z čeľade astrovitých a to najmä pri pohybe v blízkosti súvislejších kvitnúcich porastov, kde sú koncentrácie jej peľu mnohonásobne vyššie, ako údaje uvádzané monitorovacími stanicami. Naďalej sa budú udržiavať aj veľmi vysoké koncentrácií spór húb – plesní s dominanciou spór rodu Cladospórium a rodu Alternária.

V Európe rapídne narastá alergia ambróziu. Táto burina sa rýchlo sa rozširuje aj v osídlených oblastiach a je zvlášť nebezpečná, pretože jediná rastlina vyprodukuje za sezónu milióny peľových zŕn. Alergikom spôsobujú problémy hlavne dva druhy – ambrózia malá (bežná) a ambrózia obrovská. Veľmi agresívny je aj peľ paliny a skrížene reaguje so všetkými ostatnými astrovitými rastlinami. Pozitívny kožný test má približne 80 percent polinotikov, pričom kauzálnym alergénom môže byť až pre tretinu pacientov. Pacienti precitlivení na peľ astrovitých rastlín si musia dávať pozor na rumanček (jeho extrakty sú napríklad v najrôznejšej kozmetike!). Všetky astrovité byliny (palina, ambrózia, rumanček, či slnečnica) často vyvolávajú skrížené reakcie po konzumácii zeleniny (koreňovej, hlávkovej, hľuzovej), ovocia a korenín (napr. čili, čierne korenie, kari korenie, rasca, aníz, bazalka, oregáno, majorán, alebo mäta).