Vo štvrtok 29. septembra bude v Europe pre verejnosť vystavený robotický chirurgický systém. FNsP F. D. Roosevelta chce počas akcie Operujme s robotom takýmto odľahčeným spôsobom prezentovať najmodernejšie trendy v miniinvazívnej chirurgii.

fdr (31 of 814)Cieľom organizátorov  je prezentovať verejnosti nemocnicu ako špičkové chirurgické pracovisko. FNsP FDR je priekopníkom v zavádzaní mnohých miniinvazívnych výkonov a mnohé vykonáva ako jediné zdravotnícke zariadenie na Slovensku. Ďalším z cieľov je predstavenie konkrétnych laparoskopických a roboticky asistovaných chirurgických techník. Robotická chirurgia je celosvetovým trendom. Nemocnice na celom svete používajú spolu až 4000 robotických systémov. Operovaní touto mimoriadne šetrnou technológiou môžu byť už aj slovenskí pacienti. Málo z nich však možnosti a výhody tejto inovatívnej chirurgickej metodiky pozná.

Návštevníci nákupného centra budú mať neopakovateľnú príležitosť vidieť ako robotický systém vyzerá a dokonca si môžu manipuláciu s nim aj vyskúšať. Samozrejme nebudú trénovať na skutočnom pacientovi. Na ovládacej konzole budú ovládať ramená robota, s jemnými nástrojmi sa pokúsia uchopiť a opracovávať drobné predmety. Vystavený nebude robotický systém, ktorým sa operujú pacienti. Výrobca nemocnici zapožičal exemplár určený práve na takéto propagačné účely. Privezie ho len kvôli akcii kamión až zo Švajčiarska.

Plagát A3 _final + erb-page-001V čase od 16.00 do 18.00 h budú v centre k dispozícii aj odborníci z FNsP FDR, ktorí návštevníkom predstavia prácu svojich kliník a poradia aké chirurgické prístupy sa dajú pri jednotlivých ochoreniach využiť.

„Sme toho názoru, že keď človek na vlastné oči uvidí,  ako operačná technológia funguje, osobne mu vysvetlíme výhody aké mu napríklad pri odstránení nádoru prostaty ponúka, odstránime tým strach z nového a nepoznaného,“ približuje zámery podujatia prednosta Urologickej kliniky Vladimír Baláž.

„Myslíme si, že takáto forma podujatia je správnou cestou nemocníc ako prezentovať verejnosti a potenciálnym pacientom poskytovanú zdravotnú starostlivosť. A radi by sme ukázali, že kvalita starostlivosti a bezpečnosť pacienta sú pre nás prioritou,“ vysvetľuje riaditeľka nemocnice Miriam Lapuníková.

Robotický systém daVinci bude v Europa shoping center vystavený do nedele 2. októbra. FNsP F.D.Roosevelta je zatiaľ jediná nemocnica na Slovensku, kde pacienti môžu byť operovaní aj roboticky.