Je veľmi málo pravdepodobné, že ste sa niekedy stretli s príbehom Ivana Gašparíka. Rodák z Dolnej Marikovej, z dediny, cez ktorú tečie iba potok, sníval svoj sen o stavbe vlastnej lode, ktorú prevedie oceánmi, aby oboplával svet.

plagat - okolo sveta z dolnej marikovejPo siedmich rokoch svojpomocnej stavby, v roku 1992 vyplával naprieč Atlantikom, aby zakotvil pri mnohých ostrovoch, o ktorých dovtedy iba čítal v cestopisoch a dobrodružnej literatúre.

Neuveriteľný príbeh Ivana Gašparíka fascinuje každého, kto plánuje zažiť niečo nezvyčajné. Je svedectvom, že sny nemusia zostať iba snami a dôkazom ľudskej odvahy a schopnosti prekonať zdanlivo nezdolateľné, ale hlavne samého seba. Po všetkých príjemných i dramatických okamihoch plavby zostal Ivan Gašparík pokorným mužom, ktorý pozná súhvezdia, namiesto GPS používa sextant a jeho koníčkom je filozofia. Je to skrátka autentický slovenský moreplavec.

Hoci v roku 1977 opustil Československo a stal sa nemeckým občanom, Ivan Gašparík v roku 2014 opäť prišiel do svojej rodnej obce Dolná Mariková, aby tu prežil svoju starobu. Svoje rozhodnutie však nakoniec zmenil a v lete sa vracia do Nemecka.

Ešte predtým sa zastaví v troch slovenských mestách, aby divákom a diváčkam rozpovedal svoj ojedinelý príbeh. Súčasťou moderovaných besied bude zároveň projekcia so zábermi, ktoré Ivan Gašaprík doniesol zo svojich ciest. Okrem zastavení v Žiline a Bratislave sa s ním môžete stretnúť už v pondelok 22. júna v rámci Kina v bazéne v areáli Gymnázia J. G. Tajovského od 21.00 h.