Štrnásty február je známy ako Valentine´s Day. Ten istý deň a to isté začiatočné písmeno „V“ si zvolili ženy po celom svete ako symbol kampane za skončenie násilia páchaného na ženách.

V-Day poukazuje na to, že láska nie sú iba valentínske srdiečka. Od roku 1998 sa V-Day koná v stovkách miest, najmä v Severnej Amerike a v Európe. Symbolom V-Day sa stalo kultové dielo americkej spisovateľky Eve Ensler Vagína monológy.

Hnutie V-Day, (Victory Day, Violence Day, Vagína Day) vzniklo v roku 1998 ako reakcia na knihu Vagína monológy, ktorá získala cenu Obie-Award. Eve Ensler napísala knihu o skúsenostiach žien s ich sexualitou, ktorá šokovala pravdou o živote žien rôzneho veku, z rôznych sociálnych vrstiev, rás a vierovyznania. Do čítania knihy sa zapojili neformálne ženské kolektívy, univerzity aj významné herecké osobnosti, ako napríklad Whoopi Goldberg, Winona Ryder, Glenn Glose, Melanie Griffith, Cate Blanchett, Kate Winslet a ďalšie.

Projekt V-Day, apelujúci na zastavenie násilia páchaného na ženách, hovorí o láske iným jazykom. Aby ľudia mohli žiť šťastne, ženy sa musia cítiť v bezpečí. Musia si byť isté, že im (nielen im) nič nehrozí.

Banskobystrické Bábkové divadlo na Rázcestí (BDNR) bolo prvým divadlom na Slovensku, ktoré v roku 2003 v spolupráci so ženským krízovým centrom Fenestra v Košiciach organizovalo študentské čítanie Vagína monológov v troch mestách. V BDNR pôsobí od roku 2007 štúdio T.W.I.G.A, prvé slovenské divadelné štúdio venujúce sa stvárneniu ženskej a mužskej  skúsenosti z hľadiska rodových a ženských štúdií. V roku 2009 divadlo uviedlo čítanie Vagína monológov rôznymi ženami.

Aj v tomto roku, roku 30. výročia zamatových zmien, si tvorkyne a tvorcovia pripomínajú snahy, ktoré sa vďaka politickým zmenám uskutočnili v boji proti násiliu páchanému na ženách. Napriek tomu v spoločnosti stále pretrvávajú mýty spojené s týmito problémami. Pripájame sa k heslu V-day: Nemlčme, pokiaľ násilie neskončí.

Scénické čítanie v podaní 14 žien

V BDNR sa na Valentína stretne štrnásť žien rôzneho veku, profesijného zamerania, s hereckými skúsenosťami aj bez nich. Na javisko vystúpia a čítať budú: Miroslava Cimermanová (mama), Mária Fabriková (pedagogička, herečka), Zuzana Galková (divadelníčka), Anna Gromanová (perfomerka, herečka, pedagogička), Anna Gudzová (novinárka), Ivana Kováčová (herečka), Alžbeta Lukáčová (muzikologička, dramaturgička) Marianna Mackurová (herečka), Mária Šamajová (herečka), Dagmar Šebanová-Škařupová (novinárka), Iveta Škripková (divadelníčka), Miriam Švarcová (adoptívna matka, motivátorka), Monika Tatarková (divadelníčka, jogínka), Lujza Urbancová (pedagogička, prodekanka).

V-Day, scénické čítanie Monológ vagín, sa uskutoční vo štvrtok 14. februára o 19:00 h v divadelnej sále BDNR.

Výťažok z večera bude venovaný Komunitnému centru Nádej deťom v Banskej Bystrici, ktoré sa venuje prevencii v rizikových skupinách – najmä detí a mládeže zo sociálne vylúčených komunít.

Rezervácia vstupeniek: 048/412 55 13, e-mail, online: Ticket Art