Počas Vianoc viac ako inokedy chceme a potrebujeme cítiť lásku, spolupatričnosť a empatiu. A to nielen v kruhu svojich najbližších. Tento rok o to viac, že pandémia koronavírusu nás viac rozdeľuje ako spája.

Nie pre každého sú Vianoce štedré a veselé. Mnohí z nás sú sami, osamelí, chorí, bez domova, strechy nad hlavou a… bez Vianoc. Všetci však máme srdce a možnosť pomôcť im, potešiť ich. Tak ako sa to chystajú urobiť v obľúbenom banskobystrickom street food Davaj Het, kde v stredu 23. decembra gazda navarí za poriadny hrniec vianočnej kapustnice pre ľudí v núdzi. Zadarmo!

„Plánujeme navariť dvadsať až tridsať litrov kapustnice, možno na niekoľkokrát, podľa toho, koľko ľudí príde. Šefkuchárom bude náš pracovník Miroslav Lalík,“ hovorí jeden zo zakladateľov Daveaj Het Marek Weiss, ktorý spoločne s ďalšími zamestnancami akciu pripravuje.

Kapustnicu v jednorazových obaloch budú v Davaj Het podávať od 11:00 do 20:00 h. Nesporne bude chutiť ako tá od mamy či starej mamy, veď je známe, že v Davaj Het sa varí a pečie aj podľa tradičných slovenských receptov. A keď sa do jedla pridá láska, dobrosrdečnosť a prajnosť, niet lepšej chuti.

Na iniciatívu Davaj Het pohotovo zareagovala banskobystrická Lekáreň Medical Park, ktorá daruje rúška a dezinfekciu (500 rúšok a 50 dezinfekčných roztokov a ak bude treba, tak aj viac). Každý, kto príde na vianočnú kapustnicu, dostane desať rúšok a jeden dezinfekčný roztok. 

Ak viete o niekom, kto trpí nedostatkom, ak poznáte ľudí, ktorí sú v núdzi a ocenili by jedlo, čo by ich zohrialo a nasýtilo, dajte im vedieť, že v Davaj Het (pri vchode do Europa SC) v stredu 23. decembra varia pre nich vianočnú kapustnicu.