Minifestival 7×7 uvádza filmy z Nemecka, Francúzska, Dánska, Španielska a nebude chýbať ani zastúpenie slovensko-českej koprodukcie. V banskobystrickom multikine CINEMAX si tento festival môžete vychutnať od pondelka 22. mája do stredy 24. mája.

Víziou festivalu je získavať a nadchýnať slovenských divákov pre filmové umenie predovšetkým európskej tvorby, vzdelávať a vychovávať filmových obdivovateľov a nadšencov. Festival ponúkne celkovo v siedmich mestách sedem kvalitných európskych snímok podporených z Programu EU MEDIA. Záštitu nad ním prevzali aj tento rok predseda vlády SR Robert Fico a vedúci Zastúpenia Európskej komisie v Slovenskej republike Dušan Chrenek, ktorý sa zúčastnil aj otvorenia festivalu, ktoré prebehlo v bratislavskom nákupnom centre Bory mall. Vstup na filmy premietané v rámci festivalu je voľný.

V romantických komédiách sa spájanie netradičných postáv zdalo byť už takmer vyčerpané, ale po vzore filmu Kráska a zviera francúzski tvorcovia prinášajú v snímke Hore za láskou variáciu kráska a trpaslík a vylepšujú ju do sviežej, osobitej a nápadmi preplnenej podoby. Festival ponúkne aj pomerne netypickú komédiu A je tu zas z Nemecka, ktorá v sebe ukrýva rozličné formy humoru. Ďalšími v prehliadke budú aj dva dánske filmy BojOdkaz vo fľaši, dráma zo Španielska s názvom Ma maktorú španielsky režisér Julio Medem venoval prevažne ženám.

V programe festivalu nechýba ani nemecká komediálna dráma Najkrajší deň, ktorá sleduje osudy dvoch svojráznych hrdinov trpiacich nevyliečiteľnou chorobou. Ich cesta sa skladá zo sledu zábavných aj tragikomických situácií, až im nakoniec bude ponúknuté to, po čom túžili – ich najkrajší deň.

Ak sa radi necháte príjemne prekvapovať domácou filmovou tvorbou, film Piata loď je pre vás ako stvorený. Bol totiž nakrútený podľa rovnomennej knižnej predlohy Moniky Kompaníkovej a na 67. Berlinale získal Krištáľového medveďa za najlepší film sekcie Generation Kplus. Osobne si ju v Berlíne prevzala režisérka Iveta Grófová. Ide vôbec o prvý ocenený slovenský film od vzniku samostatnej Slovenskej republiky.

Program Minifestivalu európskeho filmu 7×7 v Banskej Bystrici

Pondelok 22. mája
18.00 h, Hore za láskou
20.00 h, Ma ma

Utorok 23. mája
18.00 h, Najkrajší deň
20.30 h, A je tu zas

Streda 24. mája
16.00 h, Piata loď
18.00 h, Odkaz vo fľaši
20.30 h, Boj

Viac informácií o premietaných filmoch:

A JE TU ZAS (Er ist wieder da)

Nemecko, 2015, 110 min., r. David Wnendt
Takmer sedemdesiat rokov po neslávnom odchode sa Adolf Hitler prekvapene prebudí v dnešnom Berlíne. A prvá bilancia jeho novej situácie nie je radostná. Vojna sa skončila, a to porážkou, jeho politická strana neexistuje a chýba mu aj milovaná Eva Braunová. Hitler „svoje“ mesto takmer nespoznáva. Berlín je plný cudzincov a v Nemecku namiesto neho vládne žena – akási Angela Merkelová.
Ocenenia: Bambi Awards 2016, CIVIS European Cinema Prize 2016

BOJ (Krigen)

Dánsko, 2015, 115 min, r. Tobias Lindholm
Ten skutočný boj čaká vojaka často až po návrate z bojového poľa domov. Dánsky dôstojník a veliteľ roty Claus Michael Pedersen pôsobí vo vojenskej misii v afganskej provincii Helmand. Doma v Dánsku sa jeho žena Maria snaží zvládať každodenný život bez muža a postarať sa o ich tri malé deti. Počas rutinnej bojovej akcie sa Clausova jednotka dostane do ťažkej krížovej paľby, a aby Claus zachránil svojich mužov, urobí rozhodnutie, ktoré má závažne dôsledky preňho aj pre jeho rodinu.
Ocenenia: Bodil Awards 2016, Jerusalem Film Festival 2016, Munich Film Festival 2016

HORE ZA LÁSKOU (Un homme á la hauteur)

Francúzsko, 2016, 118 min., r. Laurent Tirard
Romantická komédia o tom, že láska nepozná hranice a v prípade 1,5 metrového Jeana Dujardina – ani výšku. Diane je krásna žena, pracuje v renomovanej právnickej firme. Raz večer jej zavolá tajomný muž, ktorý našiel jej mobil. Alexander je zdvorilý, šarmantný, vtipný a bohatý. Preskočí iskra a dohodnú si rande. Diane podľahne čaru Alexandrovho hlasu a sníva o tom, ako asi vyzerá v skutočnosti. Ako to už ale býva, predstavy sú niekedy lepšie než skutočnosť a ich stretnutie nedopadne úplne podľa Dianinho očakávania…

MA MA (Ma ma)

Španielsko, 2015, 111 min., r. Julio Medem
Film Julia Medema (Sex a Lucia) je intímnou ženskou drámou a prináša príbeh Magdy, ženy, ktorú opustil manžel, prišla o prácu a diagnostikovali jej rakovinu prsníka v treťom štádiu. Práve v tomto okamžiku stretáva Artura, hľadača futbalových talentov, ktorému sa tiež život od základov zmení ako následok osobnej tragédie. Náhodné stretnutie sa tak postupne mení na silné puto.
Ocenenia: The Platino Award for Iberoamerican Cinema, Best Actress, 2016

NAJKRAJŠÍ DEŇ (Der geilste Tag)

Nemecko, 2016, 113 min., r. Florian David Fitz
Najlepší mejdan je ten posledný. Svojrázny, upätý a ambiciózny klavirista Andi sa stretáva s flegmatikom a pohodárom Bennom a obaja zisťujú, že majú jedno spoločné. Títo dvaja tridsiatnici majú na krku diagnózu smrteľnej choroby a na dvere im už klope zubatá s kosou. Jeden presvedčí druhého, že majú ideálnu príležitosť vykašľať sa na akúkoľvek zodpovednosť. Spoločne utečú z hospica s cieľom poriadne si vyhodiť z kopýtka a užiť si tie najbáječnejšie dni v živote. Veď kedy inokedy…

ODKAZ VO FĽAŠI (Flaskepost fra P)

Dánsko, 2016, 112 min., r. Hans Petter Moland
Na policajnej stanici v západnom kúte Škótska stojí už dlho na okennej parapete zabudnutá fľaša. Vo vnútri je slabo čitateľný lístok. Zreteľne prečítať sa dá len prvé slovo, ktoré je napísané po dánsky a znamená POMOC – a že je odkaz napísaný krvou.
Keď sa konečne táto zvláštna správa dostane na stôl kriminálneho vyšetrovateľa komisára Carla Mørcka z oddelenia Q, začnú sa diať desivé veci. Carl Mørck a jeho kolegovia sa ponoria do hrôzostrašného prípadu unesených detí, ktorých rodičia ich zmiznutie nikdy neohlásili. Čas sa kráti a život dvoch detí visí na vlásku…

PIATA LOĎ

Slovensko, Česká republika, 2017, 85 min., r. Iveta Grófová
Malá Jarka má mamu, ktorá nechce byť mamou. Zúfalo hľadá lásku a nachádza ju náhodou, keď za zvláštnych okolností vezme dve batoľatá do opustenej záhradnej chatky. Jej konanie je dojemným a detsky úprimným pokusom napraviť svet dospelých svojou hrou na rodinu, akú by chcela mať.
Ocenenia: Berlin International Film Festival 2017, Generation Kplus – Best Film