Od otvorenia Europa Business Center pred desiatimi rokmi nevznikli v Banskej Bystrici väčšie, takzvané „áčkové“ kancelárske priestory. Nedostatok takýchto priestorov mal už podľa primátora Noska v nedávnej minulosti odradiť niektorých potenciálnych investorov od príchodu do mesta.

Zmena teraz prichádza vďaka rekonštrukciám starších kancelárskych budov v meste, ale plány v tomto smere majú aj nové projekty, ako napríklad plánovaná zóna Slovenka2. Ešte pred novou výstavbou v meste ponúknu nové kancelárske priestory najvyšších štandardov minimálne dva projekty, ktorých realizácia sa už začala. Jeden priamo v centre Banskej Bystrice, ďalší na jej okraji.

Najmä projekt P3 office center budí veľkú pozornosť, keďže výrazne zmení tvár jednej z najznámejších a najvyťaženejších ulíc v centre metropoly kraja. Spoločnosť Interpolis, za ktorou stojí známy advokát Matúš Gémeš, plánuje podľa vydaného stavebného povolenia do júla 2020 premeniť budovu bývalého Coimexu na Partizánskej ceste, medzi budovami prokuratúry a Stredoslovenskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti, na moderný kancelársky komplex.

Okrem 8200 metrov štvorcových prenajímateľných plôch, ktorými sa takmer vyrovná Europa BC, má P3 office center priniesť za budovou aj nový parkovací dom pre 209 vozidiel.

Pôvodná budova na Partizánskej ceste 3 v minulosti nebola dobudovaná podľa pôvodných plánov. Na jej západnej strane ju ukončuje výšková budova, vedľa ktorej je prázdny priestor. Investor plánuje aj tento zastavať novou budovou a za tou i za zrekonštruovanou výškovou stavbou vybuduje nový parkovací dom. Ten nebude mať príjazd pre vozidlá len z Partizánskej cesty, ale tiež zhora z Cesty ku nemocnici.

Známi architekti Braňo Hovorka a Martin Paulíny, ktorí sa v poslednom čase podpísali pod viacero projektov v meste, navrhujú budovu tak, aby poskytla nielen kancelárske, ale v prízemných podlažiach aj polyfunkčné priestory. Moderný projekt je ozvláštnený vnútorným átriom s horným presvetlením. Zaujímavosťou bude bezpochyby umiestnenie parkovacieho domu za budovou, čiastočne zapusteného do terénu, ktorého fasády majú byť následne doplnené o popínavú zeleň.

Nové kancelárske priestory aj v Radvani

Zámer vybudovania moderných kancelárskych priestorov v meste, rovnako s využitím prestavby pôvodnej administratívnej budovy, bol už vlani prezentovaný aj v Radvani.

Projekt R2N business center, za ktorým stoja miestni podnikatelia, má zmeniť na moderný kancelársky komplex administratívnu budovu bývalých leteckých opravovní na Sládkovičovej 29. Na webe projektu sa uvádza, že nové kancelárie by mali byť užívateľom prístupné už v júli tohto roka.

Komplex R2N ponúkne okrem kancelárskych priestorov na celkom ôsmich podlažiach aj reštauráciu, ale aj kongresovú sálu s kapacitou až päťsto miest. Na priľahlých plochách má vzniknúť 120 parkovacích miest pre potreby business centra.

V meste tak má v najbližších dvoch rokoch vzniknúť priestor vhodný nielen pre rozvoj miestnych firiem, ale aj pre prípadný príchod nových investorov do mesta. Primátor Ján Nosko (nez.) už v minulom volebnom období dokonca poukazoval aj na konkrétne príklady firiem z IT sektora, ktoré sa zaujímali o možnosti investovania v Banskej Bystrici. Práve chýbajúce vhodné priestory na prenájom vhodné pre tento typ podnikania však zavážili v neprospech mesta.

„Veľký problém je nedostatok tzv. áčkových priestorov pre spoločnosti, ktoré majú záujem do nášho krajského mesta preniesť svoje aktivity. Pri rokovaniach sa preto snažíme viesť ich týmto smerom. Aby nešli do zámerov budovania obchodných centier, ale skôr do toho, čo v meste chýba a môže mu pomôcť, najmä čo sa týka vytvorenia pracovných miest s vyššou pridanou hodnotou,“ avizoval Nosko aj vo svojej volebnej kampani.