Už vo štvrtok štartuje 6. ročník Medzinárodného projektu vysokých umeleckých škôl Artórium 2015. Motto tohto ročníka znie „Waiting for the theater“ a bude sa konať v dňoch 15. – 18.10. 2015 na pôde Fakulty dramatických umení, Akadémie umení v Banskej Bystrici na Hornej 95.

Program je plný divadelných inscenácii, študentských filmov, výtvarného i hudobného umenia a kreatívnych dielní. Vstup na všetky inscenácie a premietania je voľný.

AISSA_CTREHINLALANNE
Film AÏSSA.

Projekt bude odštartovaný dnes o 11.00 h obľúbeným divadelným sprievodom mestom Banská Bystrica a o 14.00 bude pokračovať v kinosále č.105 Fakulty dramatických umení projekciou celovečerného dokumentárneho filmu Povstanie Slovensko 1939 – 1945, ktorý natočil režisér Vladimír Štric.

Vo večerných hodinách už naplno začne umelecký maratón plný hlavne divadla a filmu.
ARTÓRIUM 2015 má vôbec po prvý krát vo svoje histórii súťažnú filmovú časť , ktorá je zložená z filmov študentov Fakulty dramatických umení, odboru Filmová dokumentárna tvorba. V súťažnej časti o cenu Najlepší dokumentárny film, bude bojovať spolu 11 študentských filmov. V porote sú producent Peter Neveďal, strihač František Krähenbiel a dokumentarista Marek Kuboš. V rámci filmovej časti projektu návštevníci majú možnosť vidieť aj študentské diela zahraničných filmových škôl – českej Univerzity Tomáša Baťu v Zlíne a tvorbu študentov Fakulty dramatických umení v Cetinje, Univerzity v Čiernej Hore.

V sobotu 17.10.2015 o 19:00 je na programe špeciálna sekcia pod názvom Fokus: Emigrácia, ktorá je venovaná filmom s tematikou emigrácie. Významným filmom tejto sekcie je film AÏSSA, talentovaného francúzskeho režiséra Clèmenta Tréhin-Lalanne, ktorý natočil príbeh mladej Kambodžanky nelegálne žijúcej vo Francúzsku, veľmi impozantný spôsobom. Film bol uvedený aj v súťažnej sekcii krátkych filmov na filmovom festivale v Cannes a získal množstvo cien na festivaloch po celom svete.

V divadelnom programe sa predstavia študenti z viacerých európskych škôl. Festival vo štvrtok 15.10.2015 o 19:00 otvoria študenti Akadémie umení s predstavením Cudzie telá, pod režisérskou taktovkou Zuzany Galkovej. Svoje divadelné inscenácie prídu prezentovať aj študenti z Akademija umetnosti Novi Sad, Srbsko, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Poľsko či študenti Divadelní fakulty Akademie Múzických Umění v Praze DAMU, Česká republika.  Vstup na všetky premietania a predstavenia je voľný a verejný. Viac informácii o programe nájdete na webovej stránke festivalu alebo na facebookovej stránke.