DSC_9548Medzinárodný projekt Stolpersteine zavíta tento víkend do Banskej Bystrice už po štvrtý raz. Tradícia podujatia spočíva v osádzaní pamätných kameňov pred domami obetí holokaustu.

V sobotu, 8. augusta o 11:00 hod. vloží iniciátor tejto myšlienky Gunter Demnig jubilejný desiaty kameň a ďalšie dva do chodníka na Hornej ulici č. 23. Akcia sa tentokrát ponesie aj v znamení spomienky na banskobystrického rodáka, režiséra Petra Solana.

Tri pamätné Stolpersteine si uctia pamiatku rodiny Gotthilfovcov, ktorých tragický príbeh bol svojou zákernosťou obzvlášť desivý. Na mieste ho priblížia výpovede historičky a pamätníkov.

Peter Solan ako malý utiekol pred nacistickým prenasledovaním. K holokaustu sa neskôr vrátil vo svojom filme Boxer a smrť (1962). Ten si budú môcť všetci záujemcovia pozrieť v sobotu o 21:00 hod. na banskobystrickom amfiteátri. Tesne predtým (o 20:30) bude do podoby tohto významného rodáka v neďalekom Mestskom parku na Tajovského ulici dokončená a symbolicky odhalená aj jedna z lámp.

PLAGAT FINNUkladanie pamätných kameňov sa uskutoční aj v Tornali, Brezne i v Dubovej pri Modre a v Bratislave. V 18 krajinách Európy bolo doteraz osadených viac ako 50 000 kameňov, v deviatich mestách na Slovensku sa ich nachádza dokopy 49.

„Tento ročník bude výnimočný v tom, že ukladanie Stolpersteine sme spojili s ďalšími kultúrnymi podujatiami. Pripravili sme ich s o.z. Za! Amfiteáter a iniciatívami Nie v našom meste a Natri si svoju lavičku. Štyri umelecké vyjadrenia prepája téma nacistických zločinov a zameranie na človeka jednotlivca, akým je každý z nás,“ hovorí Andrej Čierny z OZ Antikomplex.sk.

V meste pod Urpínom sa nachádza už deväť pamätných kameňov (Stolpersteine). Na Dolnej ulici 27 je jeden venovaný obchodníkovi a športovcovi Ernestovi Šebökovi. Tri kamene na Námestí SNP 21 pripomínajú spomienku na Dezidera Keme a jeho rodinu. Ďalšie kamene patria ev. farárovi Jánovi Bakossovi, dcére Dominika Skuteckého Karole Karvašovej s manželom i Alexandrovi a Anne Gräberovcom.