V Banskej Bystrici sa v minulom roku narodilo 1313 detí, z toho 748 nových Banskobystričanov. Rodičia im najčastejšie dávali mená ako Ema či Jakub.

Ako vyplýva zo štatistík Matričného úradu mesta Banská Bystrica, svoje áno si vlani povedalo 373 párov. Z tohto čísla bolo 131 sobášov cirkevných a 242 civilných.

„Najobľúbenejší mesiac, ktorý každoročne nesie prvenstvo v počte svadieb je september. Tento rok sa počas neho uskutočnilo 56 sobášov. Nekonali sa len v priestoroch radnice. Medzi obľúbené miesta patrí aj záhrada hotela Gala či Vodný hrad v Hronseku, záhrada pri reštaurácii Le Gout a počas roka 2019 bola svadba aj na Pony farme – Suchý vrch,“ priblížila hovorkyňa primátora Dominika Mojžišová.

V Banskej Bystrici sa počas uplynulých dvanástich mesiacov narodilo 1313 detí, čo je o 62 viac ako v roku 2018. Opäť však vedú chlapci s počtom 665. Dievčat sa narodilo 648.

“Nie všetky detičky však majú trvalý pobyt v našom meste, nakoľko v Banskej Bystrici rodili aj maminky z iných miest. Malých Banskobystričanov sa počas roka 2019 narodilo 748,“ uviedla Marta Čellárová, vedúca oddelenia Matriky a ohlasovne pobytu.

Najobľúbenejšie dievčenské mená roka 2019 sú tradične Ema (Emma), Hana (Hanka) a trojicu uzatvára Laura, ktorá sa minulý rok do rebríčka nedostala. Prvé miesto medzi chlapčenskými menami opäť patrí Jakubovi. Hneď za ním nasledujú mená Lukáš a Adam, ktoré boli v zozname aj vlani.

„Každý rok sa na Matričnom úrade v Banskej Bystrici stretávame aj s netradičnými menami. Z dievčenských to tento rok boli mená Amira, Eloïse, Lillien, či Réka. Zaujímavé chlapčenské mená boli napríklad Dorian a Samael,“ dopĺňa Marta Čellárová, vedúca oddelenia Matriky a ohlasovne pobytu.