V Banskej Bystrici nemáme núdzu o tímy, ktoré reprezentujú naše mesto v najvyšších súťažiach vo svojich športoch. Okrem futbalistov, hokejistov, basketbalistiek či futsalistov bude mať mesto pod Urpínom medzi slovenskou elitou už aj volejbalistov, a to zásluhou ŠVK Tatran.

Správna rada Slovenskej volejbalovej federácie (SVF) na svojom zasadnutí 17. mája schválila poskytnutie extraligovej licencie pre VK Slávia SPU Nitra aj ŠVK Tatran Banská Bystrica a rozhodla o mimoriadnom zaradení týchto klubov do Niké Extraligy mužov v súťažnom ročníku 2023/2024. Kompletnú správu nájdete v článku na webe SVF. Pri tejto príležitosti sme položili pár otázok Radovanovi Štrbavému, šéftrénerovi chlapčenskej zložky ŠVK Tatran Banská Bystrica.

Pán Štrbavý, prečo ste sa ako klub ŠVK Tatran Banská Bystrica rozhodli uchádzať o extraligovú licenciu?

Chlapčenská zložka momentálne uzavrela v Tatrane svoju desiatu sezónu. Za tie roky sa nám podarilo v klube vychovať viacero hráčov, ktorí si už  zahrali volejbalovú extraligu. Toto rozhodnutie sa nerodilo počas uplynulej sezóny, mali sme to s kolegami v hlavách už dva-tri roky, ale teraz prišiel ten správny čas sa posunúť ďalej smerom od mládežníckeho volejbalu k mužskému. Volejbal má v Banskej Bystrici dlhoročnú tradíciu, z Bystrice vyšlo viacero výborných hráčov ako Matej Kubš či Paľo Chudík, ktorí reprezentovali naše mesto výbornou hrou doma aj v zahraničí a hrali viacero rokov aj za reprezentáciu Slovenska. Radi by sme boli pokračovateľmi danej cesty a tiež vychovali v Tatrane ďalších slovenských reprezentantov.

V 1. lige mužov ste mužský tím nemali, čiže to nie je taký ten klasický postup z 1. ligy do extraligy. Najstaršia kategória sa v juniorskej súťaži umiestnila dvakrát po sebe na 3. mieste. Takže ten káder v budúcej sezóne bude zložený najmä z mladých odchovancov, alebo káder posilníte?

Základ kádra pre extraligu budú tvoriť títo odchovanci klubu, kde je veľký počet mládežníckych reprezentantov a bude doplnený o študentov UMB, ktorí po oslovení našim hlavným trénerom Martinom Nemcom prídu študovať a hrávať do Banskej Bystrice. Pôjde vyslovene o káder mladých hráčov, ktorí budú mať veľkú šancu sa herne posúvať vyššie. Povedali sme si, že káder budeme tvoriť inak ako ostatné družstvá a bude tvorený výhradne z mladých hráčov – študentov stredných a vysokých škôl, ktorí budú trénovať a hrať v dobrých podmienkach, dostanú šancu ukázať sa na extraligovej palubovke, a tým budú mať možnosť ďalej volejbalovo rásť. Potom snáď bude šanca pre niektorých odísť hrávať do zahraničia.

Kde budete hrávať domáce zápasy?

Zápasy chceme hrávať v Športovej hale v Slovenskej Ľupči, kde posledné roky trénuje a hráva naše kadetské a juniorské družstvo. Vďaka obci Slovenská Ľupča máme vytvorené skvelé podmienky a samotná športová hala poskytuje výbornú kulisu pre domáce volejbalové zápasy. Preto pre kadetské a juniorské družstvo máme v názve aj obec Slovenská Ľupča (ŠVK Tatran Banská Bystrica – Slovenská Ľupča), čo bude aj v prípade extraligového družstva. Vyskúšali sme si to pred rokom, kedy sme v Slovenskej Ľupči hostili finále Majstrovstiev Slovenska juniorov a počas zápasov vládla v hale skvelá atmosféra. V Banskej Bystrici je problémom nájsť okrem Štiavničiek halu, ktorá by spĺňala kritériá pre volejbalovú extraligu a mohli sme v nej zároveň trénovať aj hrávať. Poriadna športová hala v Banskej Bystrici nie je a dlho asi ani nebude. Športová hala v Slovenskej Ľupči už zažila viaceré medzinárodné podujatia, vrátane dievčenských volejbalových zápasov počas EYOF-u 2022.

Športová hala v Slovenskej Ľupči počas extraligového zápasu volejbalistiek VK Pirane Brusno, foto: BBonline.sk (I. Golembiovský)

Viete už teraz, s akými ambíciami pôjdete do extraligy?

Do Extraligy pôjdeme s ambíciou pobiť sa o každú loptu. Vieme, že budeme mať mladé družstvo, ale tvrdou a kvalitnou prípravou sa budeme každým zápasom zlepšovať a posúvať ďalej. Nechceme na hráčov a realizačný team vytvárať od začiatku zbytočný tlak, ale chceme ich nechať trénovať a zlepšovať sa. Ovocie príde, len treba na to čas. Veríme, že trpezlivosť ruže prináša.