Mesto Banská Bystrica pripravilo na sobotu 17. novembra spomienkové podujatia pri príležitosti 23. výročia Nežnej revolúcie.

O 15.00 h je naplánovaná v priestoroch Cikkerovej siene Radnice na Námestí SNP diskusia s názvom: Prežili odkazy 17. novembra? Diskutujúcimi budú napríklad Joe Karafiát a Vratislav Brabenec z niekdajšej pražskej skupiny Plastic People of the Universe, ktorá bola od roku 1968 až do roku 1989 jedným z hlavných predstaviteľov undergrounodvých kapiel. O 17-tej hodine je naplánovaná spomienka na Námestí SNP. Program pri príležitosti 17. novembra sa ďalej prekrýva s programom Noci divadiel 2012. Program je pripravený v Záhrade – Centre nezávislej kultúry, v Divadle z Pasáže, v Bábkovom divadle na Rázcestí, v Divadle Štúdio tanca, či v Klube 77. Práve tam sa už spomenutí členovia Plastic People of the Universe odprezentujú aj hudobne v rámci špeciálne pripraveného programu.

Ohlásený protest koliduje s akciami mesta

Vo februári protestovali aj Banskobystričania v protestoch proti gorilám v politike. Záujem verejnosti po rozčlenení organizačných skupín protestov ešte do volieb opadol.

Neznáme hnutie „Berieme si späť svoju krajinu“ ohlásilo na 17. novembra protesty v jedenástich mestách Slovenska. Na rozdiel od protestov proti Gorile na začiatku roka, organizátori svoje mená na oficiálnej stránke  verejne neprezentujú a od začiatku propagujú radikálne požiadavky, ako okamžité rozpustenie vlády, parlamentu či odstúpenie prezidenta, zastavenie reforiem či znárodnenie strategických odvetví. K organizácii protestu v Banskej Bystrici sa hlási napríklad kandidát politickej strany 99% z uplynulých parlamentných volieb Róbert Huran. Na sociálnej sieti potvrdilo možnú účasť na podujatí vyše tisíc, respektíve vyše sto ľudí na dvoch samostatne vytvorených udalostiach. Čas protestu na Námestí SNP je ohlásený o 15.00 h. Protest sa ale na tomto mieste určite nebude môcť uskutočniť, aj keď si organizátori voči mestu splnili oznamovaciu povinnosť. „Na Námestí SNP sa v tomto čase uskutočnia podujatia dlhodobo plánované mestom a aj preto sme organizátorom odporučili iné miesto alebo termín ich podujatia,“ uviedla pre BBonline.sk hovorkyňa primátora Banskej Bystrice Monika Pastuchová. Mesto má v takýchto prípadoch právo nepovoliť podujatie, a tak v prípade, že by sa protestujúci skutočne na Námestí SNP stretli a toto stretnutie by nabralo prvky verejného zhromaždenia, mohla by ho následne rozpustiť polícia. Organizátori zatiaľ o náhradnom riešení neinformovali.