Čipkári z Brusna už s čipkami po svete nechodia, no čipkárskô sa tu stále varí. A bude sa variť aj v sobotu 20. mája na 24. ročníku súťaže vo varení čipkárskeho. Obľúbené podujatie bude sprevádzať hudba rôznych žánrov, kopec zábavy a nebude chýbať ani súťaž vo vrhu kľuchtou.

 Hovädzie mäso, cibuľa, mrkva, petržlen, kaleráb, zemiaky bravčová masť, soľ, koreniny… a na tlapke (trhance) múku, vajce a soľ. Ešte podkúriť v mašine a čipkárskô sa môže variť. No nie je to až také jednoduché, ako jednoducho sa to píše. Podľa receptu starých mám príprava tohto tradičného brusnianskeho jedla trvá najmenej tri hodiny. Každý z kuchárov a kuchárok má zvyčajne vlastný recept a spôsob prípravy, ale nikomu ho neprezradí.

Čipkárskô je späté s históriou obyvateľov obcí Brusno a Sv. Ondrej. Ich typickým zamestnaním bol v 18. storočí podomový obchod. S paličkovanými čipkami obišli mnohé ďaleké krajiny. Preto ich nazvali čipkármi. Za obchodom cestovali na svojich vozoch a aby ušetrili čas, varili si jedlo priamo za jazdy, v špeciálnych nádobách na varenie, mašinkách, zavesných na konci voza. A tak vlastne vzniklo čipkárskô. Mašinka je kovový hrniec s roštom v spodnej časti a pevným komínom cez stred valca. Do komína sa vhadzuje palivo, najmä drevo a drevené uhlie, a okolo komína sa varí pripravované jedlo.

Aj v 24. ročníku varenia čipkárskeho sa všetky suroviny budú  pripravovať priamo počas súťaže, len mäso si súťažiaci môžu nakrájať aj vopred. Štvorčlenné súťažné družstvá musia aspoň spolovice tvoriť občania a rodáci z Brusna a Ondreja. Počet družstiev bude známy až v piatok, kedy je uzávierka prihlasovania do súťaže. Z mašieniek sa začne dymiť o 10.00 a čipkárskô by malo byť uvarené o 13.00 h. A potom príde na rad hodnotiaca porota. Tá bude hodnotiť chuť a kvalitu čipkárskeho.

Mašinky na vlastné oči uvidíte, čipkárskô ale aj iné dobroty okoštujete a ešte sa aj zabavíte, ak v sobotu 20. mája zavítate do Brusna, konkrétne na parkovisko pri futbalovom ihrisku. Veselo a voňavo bude od chvíle, keď odštartuje súťaž vo varení. Postará sa o to country skupina Tulibanda z Polomky. Krátko po desiatej otvoria v Kultúrnom dome výstavu prác miestnych umelcov. Súťažiacich a návštevníkov v centre diania podujatia poteší o 10.30 h vystúpenie brusnianskych škôlkárov a školákov. V tom istom čase na futbalové ihrisko zavíta Divadelný rebriňák s nákladom rozprávok, zábavy a hier pre najmenších. A to všetko v štýle kočovného divadelného života zo začiatku minulého storočia.

A áno, bude aj obľúbená súťaž vo vrhu kľuchtou (11.00 h), ktorá od roku 1999 patrí medzi pravidelné sprievodné akcie tohto podujatia. Kľuchta, ak by ste nevedeli, v horehronskom nárečí znamená drevo, metrovicu.

Po vyhodotení súťaže vo varení čipkárského (14.00 h) vystúpia Folklórny súbor Kýčera z Čierneho Balogu (15.30 h) a hudobná skupina Retro (17.00 h). Koncertom kapely Kabát revival.sk z Vrábľov (19.00 h) podujatie vyvrcholí, ale ešte nekončí. Po koncerte (21:00 h) nasleduje Čipkárska veselica s breznianskou kapelou ZBM a dídžejom, ktorá potrvá až do tretej hodiny ráno… a možno aj dlhšie.