Brusno si tento rok pripomína 598. výročie prvej zmienky o obci a 23. ročník súťaže vo varení čipkárskeho sa konal aj pri tejto príležitosti. Čipkárskô je úzko späté s históriou obyvateľov obcí Brusno a Sv. Ondrej.

Po uplynulých obmedzených ročníkoch, sa podujatie vrátilo v plnej paráde. O zábavu vo veľkom štýle sa postarala aj skupina Vidiek.


Ich typickým zamestnaním bol totiž už v 18. storočí podomový obchod. S paličkovanými čipkami obišli mnohé ďaleké krajiny. Preto ich nazvali čipkármi. Za obchodom cestovali na svojich vozoch a aby ušetrili čas, varili si priamo za jazdy. A tak vzniklo čipkárskô.

Aj keď čipkári z Brusna už na vozoch po svete nechodia, jedlo ďalej spája nielen miestnych. Z varenia tradičného pokrmu sa stala každoročná súťaž. Aj keď v minulých pandemických rokoch sa podujatie nekonalo, teraz sa vrátilo v plnej paráde. A sobota v Brusne nebola len o varení čipkárskeho.

Obec pripravila aj pestrý kultúrny program. Už počas varenia zahrala prítomným kapela Akropola. Vystúpila skupina historického šermu Berezun z Brezna, pre deti, ale aj pre dospelých boli pripravené viaceré súťaže.

Napríklad známy hod metrovicou dreva, respektíve „kľuchtou“. Vystúpila tiež Medzibrodská mužská spevácka skupina Borovô či folklórny súbor Mostár. Podvečer potom prítomných roztancovali hity skupiny Vidiek.