Quantcast

V utorok 7. novembra sa v Bethlenovom dome uskutoční na prezentácia o vzdelávacom programe Escalator, určený pre ľudí v kultúre, a na koncert hudobného zoskupenia MusicLab, ktorý je spolu so Stredoslovenskou galériou účastníkom programu Escalator 2017.

Program Escalator je “na mieru šitý” celoročný program určený pre ľudí pracujúcich v kultúre a kreatívnych odvetviach. Escalator učí ako plánovať, manažovať, financovať či promovať kultúru, a hlavne, ako sa efektívne udržať na trhu. Program je zostavený podľa individuálnych potrieb účastníkov a prebieha prostredníctvom školení, seminárov, koučingu, mentoringu, biznis a strategického plánovania pod vedením skúsených zahraničných mentorov. Escalator prináša Creative Industry Košice – organizácia, ktorá pomáha zlepšovať podmienky v kultúre a kreatívnych odvetviach na Slovensku.
Po prezentácii sa o 18.00 h začne koncert MusicLab & hostí. MusicLab je hudobné štúdio v Košiciach a pravidelný jam session event, za ktorým stojí o.z. Hudobný inkubátor. Na koncerte sa za MusicLab predstavia: riaditeľ a zakladateľ Marek Kačmár a umelecký vedúci Ľuboš Šoltés (gitara), ktorý uvedie nový hodobný projekt, ktorý vznikol vďaka MusicLabu. Ako hostí si prizvali Deny Denisu Gajarskú (spev) a Mira Kažimíra (klavír).

Hudobný inkubátor od februára 2014 každý mesiac organizuje podujatie MusicLab, ktoré pomáha rozvíjať komunitu hudobníkov a hudobných nadšencov v Košickom regióne a vytvára priestor na realizáciu, prezentáciu a nadväzovanie nových spoluprác. Do tohto času sa na 40 podujatiach MusicLab zúčastnilo viac ako 250 aktívnych hudobníkov. Od roku 2015 združenie so susediacim štúdiom Orgon prevádzkuje experimentálne komunitné štúdio, skúšobňu a miesto pre mini koncerty novovznikajúcich projektov v priestoroch kultúrneho centra Tabačka Kulturfabrik, kde prebiehajú nácviky a nahrávania nových hudobných projektov ako napríklad: Girls from the Moon, Yektal alebo Erwine Kite.

Prezentácia a koncert sú súčasťou druhého ročníka festivalu Prvý človek bol umelec, ktorý organizuje Stredoslovenská galéria v Banskej Bystrici. Festival prebieha od augusta do decembra 2017 a ponúka široký program v troch historických budovách galérie v centre mesta. Návštevníkov čakajú výstavy vizuálneho umenia, tematizované prednášky, filmové premietania, divadlo, autorské čítania, hudobné workshopy a rozmanité tvorivé dielne.