Zóna bez peňazí je výmenný/bartrový trh, ktorý podporuje medzi ľuďmi kolovanie a výmenu vecí, ktoré už nepotrebujú, nechcú ich zničiť a mohli by poslúžiť iným.

zonaPočas celej akcie ľudia prinášajú rôzne veci (oblečenie, knihy, hračky, šperky a iné predmety), ktoré si v Zóne môže ktokoľvek, zadarmo zobrať. Zóna bez peňazí sa bude konať súčasne vo vyše šesťdesiatich miestach na Slovensku, a to v sobotu 29. novembra. V Banskej Bystrici sa trh koná v Urban Spote (bývalé kino Hviezda, Skuteckého 3). Aj tentokrát sú pripravené sprievodné akcie – návštevníci sa môžu zúčastniť zdarma workshopov (plstenie, ručné štrikovanie, vytváranie obrazov z piesku, výroba drôtených dekorácií, pletenie koberčekov) alebo prednášok na rôzne témy (Dorotka Martincová – Komunitné centrum Sásová, Robo Jankovich – Život v komunite, Organica – Stavby z prírodných materiálov, People in need – Projekt svojpomocnej výstavby domov v Kojaticiach).

Akciu zavŕši hudobný program – koncert kapiel Buchajtramka (ethno-folk), Kiklop (Lukáš Kubičina, Martin Žiak & guests), záver sa bude niesť na elektronickej vlne Ein Kessel Buntes a i.