Občianske združenie Antikomplex.sk spoločne s nemeckým umelcom Gunterom Demnigom uloží v uliciach Banskej Bystrice už pätnásty a šestnásty kameň Stolperstein pre obete nacistov.

Kamene sa ukladajú ako nenápadná spomienka pred domami obetí nacistov z druhej svetovej vojny. V sobotu 23. septembra sa o 13-tej hodine ceremoniálne uložia dva nové kamene Stolpersteine na pamiatku dvoch banskobystrických osobností.

Pred domom na Hornej ulici 51 bude uložený kameň na pamiatku Viliama Salnera, oceneného účastníka SNP, za účasti jeho synovca Petra Salnera, známeho etnológa SAV a bývalého predsedu židovskej obce v Bratislave. Pred vilou na Hornej ulici 55 bude uložený kameň architektovi Alexandrovi Skuteckému, synovi maliara Dominika Skuteckého. Po ceremónii bude nasledovať predstavenie diela Alexandra Skuteckého v Stredoslovenskej galérii v Skuteckého vile.

Kamene Stolpersteine sa ukladajú ako pre významné postavy, tak aj pre bežných obyvateľov mesta. Autorom projektu je nemecký umelec z Kolína nad Rýnom Gunter Demnig, ktorý sám kamene osádza pred domami, kde obete nacizmu žili. Po celej Európe bolo umiestnených doteraz 65 000 kameňov v 22 krajinách, čo robí tento projekt najväčším pamätníkom na svete.

Projekt Stolpersteine od roku 2012 na Slovensko prináša a koordinuje OZ Antikomplex.sk. Doteraz bolo v pätnástich slovenských mestách a obciach uložených 90 kameňov, z toho v Banskej Bystrici štrnásť kameňov na siedmich adresách. V septembri 2017 budú Stolpersteine okrem Banskej Bystrice  uložené aj na siedmich ďalších miestach po celom Slovensku.