V nedeľu 3. júla z parkoviska Mičinská odštartuje piaty ročník cyklistického podujatia Tour de Volcano Poľana 2016 – Memoriál Ľubomíra Kundratu.

Tour de volcano Polana cyklistika cyklo Banska Bystrica 2015 | REGIONAL MEDIA, s.r.o.

Všetko vypukne o 10.45, respektíve 11.00 h, kedy sú naplánované štarty. Trať dlhá 135 kilometrov vedie z obce Šalková po ceste č. 66 cez Podbrezovú, Brezno, Čierny Balog, Lom nad Rimavicou, Hriňovú, Skliarovo, Detvu, Dúbravy, Očovú, Zolnú, Sebedín, Bečov, Čerín, Dolnú Mičinú, Hornú Mičinú, Môlču opäť Šalkovú a cieľ je v mieste štartu na Mičinskej ceste.

Pretekárov čaká viacero dôležitých a náročných úsekov ako desať kilometrové stúpanie z obce Čierny Balog do Lomu nad Rimavicou či 300 metrový úsek poľnej cesty medzi Šalkovou a Banskou Bystricou. Prichystané sú aj dve horské prémie na Tlstom vrchu a Raticovom vrchu. Štartuje sa v piatich mužských a dvoch ženských kategóriách. Špeciálnou kategóriou je Eroica, v ktorej sa zúčastnia pretekári na retro bicykloch vyrobených pred rokom 1990 bez rozdielu veku či pohlavia.

„Už niekoľko rokov sa stretávame s pochvalou nášho podujatia a návrhmi usporiadať aj riadne kolo Slovenského pohára s medzinárodnou účasťou pre mužov a juniorov. Rozhodli sme sa teda v rámci dňa Tour de Volcano zorganizovať vložené preteky mužov a juniorov, ako vybrané preteky Slovenského pohára. Na štarte samozrejme nebudú chýbať Maroš Kováč, Patrik Tybor, či Martin Harinig. Ba čo viac, je to pokus o akúsi oslavu cyklistiky, keď sa na jednom mieste stretnú profesionáli, ale aj amatérski hobby cyklisti z regíonu, či zahraničia. Aj pretekári Dukly pomôžu pri organizácii parádneho podujatia svojou účasťou, každý účastník cyklomaratónu si bude môcť vychutnať pocit, že ho do kancelárie bude navigovať Martin Haring, a štartovný balíček mu podá Maroš Kováč. Šlo nám aj o akúsi synergiu a ukážku toho, že cyklistika je len jedna a že je možné pri jednej príležitosti jeden deň spojiť dve podujatia s profesionálnou organizáciou. Navyše, pokiaľ rodičia, či priatelia privezú na štart svojich potomkov, juniorov, môžu rovnako odštartovať v rámci cyklomaratónu na rovnakej trati aj oni, v rámci jedného dňa. Podobné akcie sú bežné v bežeckom lyžovaní, kde napr. na slávnej talianskej Marcialonge odštartujú profíci Svetový pohár diaľkových behov FIS a so stratou 5 minút sa na trať vydajú tísícky bežcov v rámci masového Worldloppetu“ povedal na margo chystaného podujatia športový riaditeľ Dukly Banská Bystrica Martin Fraňo.

Tour de volcano Polana cyklistika cyklo Banska Bystrica 2015 | REGIONAL MEDIA, s.r.o.

Podujatie organizuje Cyklistický klub Banská Bystrica v spolupráci s mestom Banská Bystrica a Banskobystrickým samosprávnym krajom. Tento medzinárodný cyklistický maratón nesie meno po dlhoročnom trénerovi banskobystrickej cyklistiky Ľubomírovi Kundratovi st. Pretek je zároveň zaradený do kalendára UCI v kategórii Cyklistika pre všetkých.

Minuloročné preteky ovládol Banskobystričan Martin Haring. Atmosféru z predchádzajúceho podujatia nájdete tu.