Hokejisti HC ’05 Banská Bystrica sa po 21 a mesiacoch a 4 dňoch vrátili na domáci zimný štadión, na ktorom privítali v 23. kole Tipos extraligy nováčika z Prešova. Baranom sa opäť nedarilo v zakončení a bez streleného gólu tak nebodovali. Zápas zhodnotil tréner Ivan Droppa, útočníci domácich Miloš Bubela a Michal Kabáč, ale aj tréner hostí Ernest Bokroš a Vilam Čacho, strelec druhého gólu Prešova.

Skóre stretnutia sa menilo už v 3. minúte, keď hostia využili prvú presilovku. V bránkovisku domácich sa v skrumáži najlepšie zorientoval Bret Welychka, ktorý napokon pretlačil puk až do bránky banskobystrických hokejistov a poslal Prešov do vedenia. Na druhý gól sa čakalo do 42. minúty, kedy sa v úniku ocitol Čacho, ktorý strelou pomedzi Belányiho betóny poslal hostí do dvojgólového vedenia.

„Podali sme dobrý výkon v defenzíve, aj keď Bystrica mala zopár tutoviek. Našťastie ich nepremenili. Vedeli sme, že budú nabudení, že budú chcieť nový štadión pokrstiť víťazstvom, ale my sme vedeli, že musíme čakať na naše šance, tie prišli a využili sme ich,“ zhodnotil Vilam Čacho, strelec druhého gólu Prešova.

V závere zápasu ešte poistil výhru hostí gólom do prázdnej bránky Aurel Nauš. Barani neprekonali Nikitu Bespalova ani raz, a na prvý gól aj prvé body na vynovenom zimáku si budú musieť ešte počkať.

„Bez gólu nemôžeme vyhrať. Z tých šancí, ktoré sme mali, minimálne jeden-dva mohli padnúť. Čo sa týka druhého inkasovaného gólu, proste si musíme všimnúť, že súperov hráč zlomí hokejku, že asi pôjde striedať a niekto vyskočí na ľad. Zajtra je ďalší deň, v utorok ďalší zápas, čiže musíme sa sústrediť na tieto veci,“ povedal po zápase Ivan Droppa, tréner HC ’05.

Bystrickí hokejisti sa potrebujú vysporiadať so streleckou krízou, veď v doterajšom priebehu sezóny nedali v ani jednom zápase viac ako štyri góly. Barani sú v rámci strelených gólov na chvoste tabuľky, pričom v priemere strelili len niečo vyše dva a pol gólu na zápas.

„Strelecká kríza je tu už minimálne desať zápasov. Je to aj v tom, že dnes sme napríklad mali 24 striel za celý zápas. Čim častejšie budeme strieľať, čím častejšie budeme chodiť pred bránku, tak tým viac gólov bude padať. Nevravím, že budeme vyhrávať každý zápas, keď dáme 40 a viac striel, ale keď sa budeme o ne pokúšať, tak tie góly tam padnú. Momentálne nám to nejde, skúšame už všeličo na tom tréningu. Keď príde zápas, a máme to využiť, tak to nevyužijeme,“ povedal smerom k streleckej kríze Droppa.

K nízkej efektivite v zakončení baranov sa vyjadril aj Michal Kabáč, asistent kapitána: „Dnes to bola zase tá stará pesnička, že sme nevedeli dať gól. Súper ich dal tri, my sme nedali ani jeden a bez gólu sa zápas vyhrať nedá. Všetci sme sa na tento zápas tešili, všetci sme sa snažili otočiť tú nepriazeň, ktorú momentálne máme, ale zas to nevyšlo a musíme hľadať ďalej tú cestu, ako to zvrátiť. Už je to dlho a niečo sa musí stať. Musíme nájsť v sebe to, čo každý v tejto šatni má. Každý vie dávať góly, každý má niečo odohraté a každý už tie góly dal. Momentálne sme v situácii, že keď nám prvá lajna nedá gól, tak sa ostatní nevedia chytiť, takže musí to niekto zobrať na seba a ukázať chlapcom cestu, ako dávať góly a aké je to jednoduché.“

Baranom nemožno uprieť snahu a bojovnosť, ktorú pri návrate na banskobystrický zimák ukázali. „Motivácie bolo dostatok, chalani boli plní energie, tešili sa z arény, tešili sa z toho, že hráme konečne doma. Potrebovali sme niečo ukázať po poslednom zápase v Spišskej. Dali sme do toho viac. Myslím si, že doma musíme hrať ten tvrdý hokej, na aký sme tu zvyknutí. Musíme pridať, lebo takto to ďalej nejde,“ vyjadril sa po zápase Miloš Bubela, útočník Banskej Bystrice.

Z vynoveného banskobystrického zimného štadióna tak odchádzali šťastnejší Prešovčania, ktorým sa proti Banskej Bystrici darí, veď v troch vzájomných zápasoch v tejto sezóne získali 9 bodov. „Ako tréner som veľmi rád, že po tom „kanári“, ktorý sme dostali v Liptovskom Mikuláši, sme dnes odohrali jeden disciplinovaný, organizovaný hokej. Myslím si, že celý tím zabral a tri body z Bystrice si veľmi vážime. Nepovedal by som, že Banská Bystrica nám ako súper sedí. My sme sa naozaj po tej prehre v Mikuláši nachystali poctivo, rozobrali sme si súpera, sedeli sme aj s hráčmi, povedali sme si niektoré veci, takže hráči boli dnes viac sústredení a myslím si, že chceli aj viac vyhrať,“ zhodnotil výkon hostí Ernest Bokroš, tréner HC Grotto Prešov.

Viac o samotnom priebehu stretnutia medzi Banskou Bystricou a Prešovom sa dozviete v našej zápasovej reportáži, kde nájdete aj kompletnú fotogalériu. Barani sa najbližšie predstavia opäť na domácom ľade, kde už v utorok 7. decembra o 17.30 h privítajú v rámci 24. kola Tipos extraligy kamzíkov z Popradu.