V znamení návratu na domáci štadión sa niesol duel 23. kola Tipos extraligy medzi Banskou Bystricou a Prešovom. Hostia pricestovali pod Urpín s nelichotivou formou, navyše bez viacerých opôr, napokon však pocestujú z Banskej Bystrice s tromi bodmi a čistým kontom Bespalova. Zo stretnutia vám prinášame okrem reportáže aj bohatú fotogalériu, ktorú nájdete na konci článku.

Barani sa po vyše 21 mesiacoch vrátili na zrekonštruovaný štadión v Banskej Bystrici, dokonca v nových, bielych dresoch, avšak bez divákov na tribúnach. Tí by sa ale museli prizerať rýchlemu vedeniu hostí z Prešova, ku ktorému prišlo počas presilovej hry v 3. minúte. V bránkovisku domácich sa v skrumáži najlepšie zorientoval Welychka, ktorý napokon pretlačil puk až do brány banskobystrických hokejistov. Už minútu po otváracom góle išli do početnej výhody aj domáci, lenže zakončenia Scherbaka a Bretona nemali gólové parametre. Hra počas nasledujúcich minút síce mala spád, absentovali však výraznejšie šance a gól z tretej minúty tak bol jediným v úvodnom dejstve.

Banskobystrickí hokejisti odštartovali prostrednú časť hry presilovkou, ktorú si preniesli z konca prvej tretiny a dokázali si vďaka tomu vytvoriť prevahu. V 25. minúte dobre zakombinovali Scherbak s Fossierom, ktorý bol blízko vyrovnania, hostí z Prešova však podržal brankár Bespalov. Zvýšená aktivita domácich prinášala ovocie v podobe šancí, najviac si ich vypracoval prvý útok a konkrétne Scherbak, ktorý mal v 28. minúte na hokejke gól na 1:1. Ten v prvej polovici zápasu neprišiel, adrenalín však pozdvihli Cardwell so Žilkom pri ich črtajúcej sa šarvátke. Následná hra štyroch proti štyrom ponúkla šancu Šoltésa, v ešte väčšej príležitosti bol niekoľko sekúnd na to aj hosťujúci Zagrapan. Zhruba tri a pol minúty pred sirénou mali domáci hráči súvislejší tlak, počas neho bol v najväčšej šanci Scherbak, jeho pokus však Bespalov zlikvidoval.

Tretie dejstvo odštartovali lepšie Prešovčania. Po dvoch minútach hry sa v úniku ocitol Čacho, ktorý strelou pomedzi Belányiho betóny poslal hostí do dvojgólového vedenia. Po výbornej práci Bergera bol v 46. minúte blízko zníženia obranca Breton, ten sa krátko na to ocitol na trestnej lavici, čo sa hosťom nepodarilo potrestať. Iskierku nádeje sa domácim akosi nechcelo vykresať, naopak hostia kontrolovali vývoj stretnutia a päť minút pred koncom mohli dokonca pochovať nádeje „baranov“. V obrovskej príležitosti sa ocitol Šimun, jeho zakončenie však skončilo tesne vedľa brány.

Banskobystričanom sa v posledných minútach príliš nedarilo, nepomohol ani oddychový čas a následná hra bez brankára. Počas nej sa 75 sekúnd pred koncom dostal k vyhodenému puku Nauš a jeho zakončenie do prázdnej brány spečatilo osud zápasu.

Tipos extraliga – 23. kolo – 5.12.2021 – Banská Bystrica

HC’05 Banská Bystrica – HC GROTTO Prešov 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)

Góly: 3. Welychka, 42. Čacho, 59. Nauš (Glazkov, Kozák). Rozhodovali: Baluška, Adamec – Orolín, D. Konc ml.

HC’05 Banská Bystrica: Belányi (Gajan) – Kostromitin, Breton, Boldižár, Cardwell, Ďatelinka, Španko, Ďurkech – Scherbak, Berger, Fossier – Šoltés, Bubela, Vašaš – Kabáč, Tamáši, Gabor, Melcher, Sojka, K. Jendroľ – Rákoš

HC GROTTO Prešov: Bespalov (Petrík) – Glazkov, Rajnoha, Bakala, Rais, D. Jendroľ, Turan, Ružička, F. Fekiač – Lyalka, Zagrapan, Šimun – Žilka, V. Fekiač, Ľalík – Welychka, Čacho, Michnáč – A. Nauš, Klíma, Miškuf

12 MHk 32 Liptovský Mikuláš 22 4 3 3 12 57:72 21

Barani sa najbližšie predstavia opäť na domácom ľade, kde už v utorok 7. decembra o 17.30 h privítajú v rámci 24. kola Tipos extraligy kamzíkov z Popradu.