Novú knižnú publikáciu o Banskej Bystrici a jej obyvateľoch, podobne ako už viacero ďalších v dávnejšej či bližšej minulosti, pripravuje Vladimír Bárta a autorsky sa na nej podieľali pamätníci prepojení s mestom, či už pôvodní obyvatelia alebo takí, ktorým Bystrica prischla k srdcu.

Práve obyvatelia mesta dodali svoje osobné príbehy, spomienky a fotografie z rodinného archívu, ktoré tvoria novú knižnú publikáciu Bystrica a Bystričania výnimočnou. Na pulty kníhkupectiev, banskobystrického informačného centra či do online predaja na stránke ľupčianskeho vydavateľstva AB ART press sa dostane počas leta.

Pripravovaná nová kniha Bystrica a Bystričania by mala byť už štvrtým pokračovaním obrazovo-textových kníh o metropole stredného Slovenska v edícii Ako sme tu žili. Mala by byť nielen knihou o meste, ale najmä o živote Bystričanov v druhej polovici minulého storočia. Rovnako ako predchádzajúce publikácie, aj táto je dielom kolektívu pamätníkov na „tamtie časy“, ktorí k svojim spomienkam vybrali z rodinných albumov vzácne dobové fotografie prezrádzajúce čitateľom, ako vyzeralo mesto v dávnejšej i dávnej minulosti.

„V knihe si zaspomíname na hokejové a futbalové časy v meste, na otvorenie obchodného domu Prior v Radvani, na úžasné jarné lyžovačky pod Chopkom či obľúbenú kapelu Riehsovcov s neopakovateľným spevákom a trumpetistom Janom Bullom. Oživíme si spomienky na neuveriteľné osudy turistickej chaty na Kráľovej studni, ako aj na obľúbenú samoobslužnú reštauráciu Srdiečko,“ približujú tvorcovia.

Čitatelia uvidia, čo stálo na mieste dnešnej budovy „Hungárie“, publikácia predstaví starých pánov z klubu seniorov horskej služby, píše o susedoch z bývalej Radvanskej ulice aj o poľnom lazarete pre zranených vojakov z 1. svetovej vojny, ktorý stál kdesi medzi Bystricou a vtedajšou obcou Majer.

Kniha svojich čitateľov vráti do 60. rokov, ktoré boli pre mládež tých čias nádherné, lebo boli mladí a júlové večery prežívali na amfiteátri kde vtedy „frčal“ populárny letný filmový festival.

V publikácii Bystrica a Bystričania sa dá dočítať tiež o hercovi a zabávačovi Paľovi Šperkovi. Na spisovateľa Pavla Hrúza v publikácii spomína hokejista a futbalista Igor Kašper, Hrúzov spolužiak z detských rokov. Nechýba ani kronika banskobystrického života, v ktorej sa čitateľ dozvie, čo sa kedy v meste postavilo, čo sa asanovalo a čo sa kedy v Banskej Bystrici udialo. Staré fotografie pripomenú časy, kedy po dnešnej pešej zóne jazdili autá a autobusy MHD.