Quantcast

Dlho očakávaný festival mladých kapiel, konajúci sa v Banskej Bystrici už po piatykrát, je za dverami. Ostáva už len necelý týždeň do 17.júna, kedy to všetko oficiálne začne. Sám primátor mesta Banská Bystrica Peter Gogola otvorí 5. ročník multižánrového festivalu Yní Víkend a to na Ynú sobotu o 14,30 svojim sólom na bicích. Na festivale nájdete veľké množstvo hudobných žánrov ako rock, metal, punk, drum and bass, pop a mnohé daľšie. Hudbu ktorú bežne nepočujete v rádiách, vám predstaví takmer 50 kapiel, ktoré v sobotu 18. júna obsadia Hornú ulicu.

,,Ak zháňaš basáka, tu ho nájdeš. Potrebuješ bubeníka? Nájdeš ho tu. Aj fotografa, herca… Tu sa to hemží mladými umelcami. Spájame nespojiteľné a robíme veci YNAK,” predstavujú festival Yní víkend organizátori. Program začína v piatok 17. júna o 16:00 v Štátnej vedeckej knižnici, kde sa bude odohrávať Yná Exhibition. Na nej sa predstavia fotografie z minulých ročníkov festivalu, ale aj fotografie Banskobystrických mladých fotografov. Okrem toho si návštevníci môžu pozrieť aj výstavu bizarných predmetov z histórie festivalu a predstavenie Divadelného súboru Jána Chalúpku. Program bude pokračovať Drum and bass Party na Hornej ulici v Klube 77 a potrvá až do skorých ranných hodín soboty.

Ďalší deň, 18. Júna, sa od 14,30 na hlavnom pódiu otvorí Yná Sobota s pestrým hudobným programom. Postupne sa až do večera predstavia skupiny ako Plastic Swans, Christmas,  Švepes, the Paranoid, Bačova fujara, Sonicates a veľa veľa iných.

Yná Sobota nebude naplnená iba hudbou, ale jej súčasťou tak ako každý rok bude aj Art zone, Literárne zátišie, Tattoo show a Fire Show. Počas soboty si všetci nadšenci športu budú môcť prísť pozrieť vystúpenie skaterov a dokonca aj grafiťákov.  Cena vstupného sa bude pohybovať podľa času kedy prídete, čím skôr – tým menej platíte.

Záverom festivalu bude 19.júna Yná Nedeľa, na ktorú je vstup zdarma. Konať sa bude after party, ale kto na nej vystúpi ostáva tajomstvom. Veľkým prekvapením tohto ročníka je novinka, že všetci zúčastnení sa budú môcť na 1 DEŇ  z noci od 18.- 19. júna presťahovať do stanového mestečka, ktoré sa “postaví” pod schodami pamätníka SNP. Samozrejme festival má aj  svoju hymnu, ku ktorej neodmysliteľne patrí aj klip. Pieseň má názov Different Saturday a naspievala ju kapela Christmas, ktorá na festivale bude nahrávať aj svoj prvý klip. Viac sa o tejto akcii dočítate na oficiálnej festivalovej stránke www.ynivikend.sk.