Jeden spln nastal na začiatku roka a druhý nás čaká na prelome januára a februára. Pôjde o takzvaný Blue Moon alebo v preklade modrý Mesiac. Ten nastáva práve vtedy, keď v jeden kalendárny mesiac nastanú hneď dva splny. Ako modrý Mesiac je označovaný ten druhý spln.

Treba však dodať, že definícia modrý Mesiac nie je celkom presná. Mesiac do modra býva sfarbený len výnimočne a musia tomu byť uspôsobené podmienky na oblohe. Modré sfarbenie totiž spôsobujú častice prachu a dymu. Napriek tomu, že druhý spln v kalendárnom mesiaci sa nazýva ako modrý Mesiac, tak Mesiac bude sfarbený skôr do červena.

Foto: Pixabay.com

To je spôsobené tým, že práve tohtoročný modrý Mesiac bude niečim špecifický a to tým, že zrovna v ten istý deň, konkrétne 31. januára sa nielenže vyskytne druhý spln v kalendárnom mesiaci, ale nastane aj úplné zatmenie Mesiaca. Pri úplnom zatmení Mesiaca tieň našej Zeme nasvieti Mesiac do červena.

Mapa oblastí, kde bude zatmenie Mesiaca najviditeľnejšie, zdroj: NASA

31. januára nás tak čaká výnimočná situácia. Nielenže sa vyskytne modrý Mesiac, ale zriedkavejšie je, že zrovna na ten istý deň pripadá aj úplne zatmenie Mesiaca. To bude viditeľné najmä z oblasti Aljašky, Sibíri a Austrálie. Naposledy sa takáto kombinácia odohrala 31. marca v roku 1866. Po viac než 150 rokov sa tak tento výnimočný jav zopakuje.

Viac správ o počasí najdete na Imeteo.sk