Aj taký obyčajný deň ako je utorok, sa môže stať nevšedným, ak počas neho stretenete zaujímavých ľudí, alebo sa ocitnete na zaujímavom mieste. Utorok 5. septembra nebude všedný aj vďaka podujatiam, ktoré na tento deň pripravilo Stredoslovenské múzeum.

Prvým podujatím v utorok 5. septembra 2023 je otvorenie výstavy Kovový štvorlístok banskobystrických remesiel. Výstava v priestoroch historickej radnice bude sprevádzať tohtoročný 365. Radvanský jarmok. V Tihányiovskom kaštieli sa v utorok môžete stretnúť s netopiermi. Prednáška Noc plná netopierov vás nielenže zoznámi s ich tajuplným životom, ale čaká vás aj večerné pozorovanie netopierov v okolí Radvane.

Kovový štvorlístok banskobystrických remesiel

Banská Bystrica, medené mesto na Hrone, je známe bohatými náleziskami medenej rudy vo svojom okolí či thurzovsko-fuggerovskou spoločnosťou. Svoju slávu a rozkvet však zažívalo aj vďaka prekvitajúcej remeselnej výrobe. Mesto malo už v 14. storočí rozvinuté remeslá a patri­lo medzi hlavné strediská remeselnej výroby na Slovensku. Začiatkom 18. storočia, po zatvorení poslednej bane na meď, mesto vo svojom hospodárskom rozvoji nezastalo. Práve naopak. Presvedčiť sa o tom môžete na výstave Kovový štvorlístok banskobystrických remesiel, ktorú Stredoslovenské múzeum (SSM), kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja, pripravilo v rámci prezentácie významných a atraktívnych remesiel, v spolupráci s Mestom Banská Bystrica a Štátnym archívom v Banskej Bystrici.

Kovový štvorlístok banskobystrických remesiel, to je mediarstvo, cinárstvo, zlatníctvokováčstvo. V znamení tohto štvorlístka sa bude niesť aj tohtoročný 365. Radvanský jarmok (7. – 10. 9. 2023), ktorý spolu s výstavou Kovový štvorlístok banskobystrických remesiel priblíži históriu a význam kovospracujúcich remesiel tvoriacich v minulosti integrálnu súčasť jarmokov a patriacich medzi náročné a vizuálne atraktívne remeslá.

„Prezentácia remesiel je logickým pokračovaním načrtnutej línie z minulého Radvanského jarmoku, kde sa verejnosti predstavilo populárne hrebenárske remeslo. Vizuál a aj koncepcia pripravovanej výstavy bude pokračovať v nastolenom trende. Návštevníkovi sa snažíme zaujímavo a pútavo predstaviť remeselný úsek bohatej banskobystrickej histórie,uviedol kurátor výstavy, historik SSM Filip Glocko.

Výstava prezentovaná v atraktívnych priestoroch historickej radnice pozostáva zo vzácnych kovových artefaktov SSM a je obohatená o významnú prezentačnú – textovú časť, kde sú popularizačno-odbornou formou predstavené jednotlivé remeslá. Na tejto výstavnej zložke participuje aj Štátny archív, kde sa nachádza hlavná písomná pramenná zložka k jednotlivým remeslám. Výstava Kovový štvorlístok banskobystrických remesiel v priestoroch radnice (Námestie SNP 1) potrvá do 6. októbra 2023.

Medikováčstvu, umeniu červeného kovu, bude venované aj septembrové odkrývanie tajomstiev depozitára. Uskutoční sa v utorok 19. septembra o 17.00 h v Matejovom dome a sprevádzať ním bude historik Filip Glocko.

Noc plná netopierov

Netopiere patria medzi tajuplné nočné živočíchy, z ktorých má väčšina ľudí strach a predsudky. Sú to však fascinujúce tvory, ktoré žijú na hranici života a smrti a majú vyvinuté dokonalé schopnosti, aby prežili v pestrej mozaike životného prostredia, od jaskýň až po mestá. Dnes sú netopiere po hlodavcoch najpočetnejším radom cicavcov, ktorý tvorí takmer 1 200 druhov. Skoro každý štvrtý cicavec na svete je teda netopier.

Viac o netopieroch a ich živote sa dozviete na podujatí Noc plná netopierov z cyklu Príroda bez hraníc, ktoré sa v utorok 5. septembra uskutoční v Tihányiovskom kaštieli, v netradičnom čase o 19.30 h. So životom netopierov vás zoznámi Peter Bačkor zo Spoločnosti pre ochranu netopierov na Slovensku a čaká vás aj večerné pozorovanie týchto tajuplných živočíchov v okolí Radvane.

„Netopier je jediný cicavec na svete, ktorý vie skutočne lietať. Sú to nesmierne šikovní a výkonní letci. Vo vzduchu zvládnu obdobné akrobatické kúsky ako vtáci. Rovnako dokážu prekonať obrovské vzdialenosti, neraz aj niekoľko tisíc kilometrov. Svoj domov si nájdu všade. Pomerne veľmi rýchlo sa prispôsobili na život v meste. Nájdeme v nich zaujímavých zástupcov netopierov, ktoré zdieľajú paneláky spolu s ich obyvateľmi bez toho, aby o tom vedeli,“ hovorí Peter Bačkor.

Netopiere sú ozajstní spachtoši. Denne prespia až dvadsať hodín, aktívne sú výlučne za súmraku, úsvitu a počas noci. Cez deň spia ukryté na tmavých pokojných miestach, kde ich nič neruší. Spia zásadne dolu hlavou, pričom sa pevne držia pazúrmi zadných nôh. V tejto polohe nemajú prakticky nijakú spotrebu energie.

„Sme veľmi radi, že Peter Bačkor aj tento rok prijal naše pozvanie do Prírody bez hraníc. Nočná prednáška o netopieroch má úspech a pre návštevníkov je príjemným spestrením. Verím, že tak ako minulý rok budeme netopiere pozorovať  priamo v okolí kaštieľa. Keďže netopier vydáva ultrazvukové signály, budeme sa ich snažiť dešifrovať v blízkej prírode,“ dopĺňa lektorka SSM Anna Brlošová.

Všetky u nás žijúce netopiere sa živia výhradne hmyzom, za noc dokáže netopier skonzumovať až 1/3 svojej hmotnosti (to je 3 000 komárov). A práve táto vlastnosť robí z netopiera veľmi užitočného tvora, ktorý dokáže účinne tlmiť premnoženie hmyzu. V prípade akéhokoľvek nálezu netopierov sa s nimi môže manipulovať len v nevyhnutných prípadoch a len v ochranných rukaviciach. Ináč je to prísne zakázané.

V októbri o šváboch

Októbrová Príroda bez hraníc bude venovaná výstave živých švábov Pozoruhodné šváby – nepanikárte. O tejto obdivuhodnej skupine hmyzu, neprávom považovanej za škodnú, bude v prednáške Mať doma milión švábov je pohoda hovoriť Marek Bartoš. Podujatie sa uskutoční v utorok 10. októbra 2023 v Tihányiovskom kaštieli (17.00 h).