Druhý festivalový deň (utorok 20. mája) odštartuje o 9. hodine maratón súťažných filmov, ktorý skončí o 17. hod. Večer bude herečka Zuzana Kronerová hovoriť o svojom otcovi Jozefovi Kronerovi. A návštevníci festivalu sa môžu tešiť aj na ďalšie zaujímavé sprievodné akcie.

Parks_ŠVKPätnásť súťažných filmov

Prvú trojicu filmov (od 9. do 11. hod.) otvorí slovenský dokument Voda je život, ktorý ponúka dôležité informácie o problematike vody a množstvo záberov zo zaujímavých lokalít neprístupných pre bežného človeka. Český film divoČiny hovorí o snahe opätovne vzkriesiť staré divočiny, ktoré nenávratne zmizli. Silného, húževnatého koňa hucula a jeho divokú dušu v spätosti s človekom a prírodou v Národnom parku Muránska planina približuje film Huculská duša Muránskej planiny (Slovensko).

Toto sú len pätnástich súťažných filmov, ktoré si v utorok môžete pozrieť v Kinosále Múzea SNP.  Program premietania súťažných aj nesúťažných filmov nájdete tu…

Stretnutie s Billom Parksom

Bill ParksBill Parks (USA) je už 36 rokov komerčným potápačom, najmä na Floride a Bahamách. Intenzívne pracuje na ochrane pobrežia proti erózii a na environmentálnych projektoch. Jeho potápačské skúsenosti zahŕňajú komerčný lov rýb, podmorskú videografiu pre dokumentárne filmy a pre environmentálne účely, podmorské stavby a vedecký výskum. Bol jedným z hlavných účastníkov pri vývoji plánu manažmentu rybárstva pre floridský priemysel morských tropických rýb, ktorý je jedným z najkomplexnejších svojho druhu a slúži ako vzor pre mnohé krajiny na svete. Spolu s manželkou poskytli vláde USA veľmi dôležitú dokumentáciu o zlom zaobchádzaní s rybami z dôvodu používania rybích pascí, čo viedlo k zákazu ich používania v mnohých vodách USA. Pracoval s Dr. Samuelom H. Gruberom a s Biologickou terénnou stanicou na Biminách (Sharklab) na štúdii dospelých žralokov citrónových (Negaprion brevirostris), čo viedlo k úplnej ochrane tohto druhu vo vodách Floridy.

Bill Parks sa už niekoľko rokov pravidelne zúčastňuje Envirofilmu – členom medzinárodnej poroty bol v rokoch 2003, 2005, 2007, 2009 a aj tento rok. Čo ho však na festivale priťahuje najviac, je detská výtvarná súťaž Zelený svet. Obdivuje detskú fantáziu, tvorivosť, talent a schopnosť svojsky a hlavne úprimne znázorniť život okolo nás.

V utorok dopoludnia (10. – 11.30 hod.) sa S Billom Parksom môžete stretnúť v banskobystrickej Štátnej vedeckej knižnici. Bude hovoriť o lokalitách, kde vedci z Floridy realizujú zaujímavý projekt. Navštívite spolu Havajské ostrovy, Palau, Bahamy, Floridu…

Dcéra o otcovi

Jozef KronerVýznamný slovenský herec Jozef Kroner by sa v marci tohto roku dožil 90 rokov. Počas svojho dlhoročného pôsobenia v divadle, televízii, rozhlase a vo filme vytvoril množstvo nezabudnuteľných postáv.

O živote a hereckom majstrovstve svojho otca Jozefa Kronera bude v utorok večer (o 18. hod. v Múzeu SNP) rozprávať herečka Zuzana Kronerová.

Súčasťou večera je premietnutie filmového portrétu Jozefa Kronera s názvom Radosť zo života (2008) ako aj filmu Statočný zlodej (1958, réžia Ján Lacko). V tejto satirickej komédii, odohrávajúcej sa v Bratislave okolo roku 1930, Jozef Kroner nezabudnuteľne stvárnil postavu úradníka dobročinného spolku Humanitas Jožka Púčika, ktorého falošne obvinia zo sprenevery veľkej čiastky peňazí.

Večerom sprevádza filmový historik a publicista Štefan Vraštiak.