Uplynulý víkend bol naozaj bohatý na podujatia. Mimoriadne úspešnou akciou bol napríklad aj prvý ročník Tajovského behu, do ktorého sa aktívne či pasívne zapojilo množstvo ľudí z celého Slovenska.

117 mužov, 36 žien a 16 detí si v sobotné predpoludnie zmeralo sily a otestovalo svoju bežeckú kondíciu. V kategórii profi-muži bol na desaťkilometrovej trati spomedzi 76 klasifikovaných pretekárov najrýchlejším Ondrej Veselovský s časom 44 min. 34 sek. Druhé miesto obsadil Ivan Pavlík a na tretej priečke dobehol Peter Barcík. Ďalších 41 mužov následne odbehlo kategóriu klasik na päťkilometrovom okruhu. Tu zvíťazil Attila Barus s časom 25 min. 35 sek., striebornú priečku obsadil Dušan Palyo a bronz patril Michal Bulla.

V kategórii profi štartovali aj ženy. Tých však bolo len štrnásť, no ani im nechýbala zdravá rivalita a chuť vyhrať. To sa nakoniec podarilo Martine Merkovej s časom 51 min. 8 sek., ktorá za sebou nechala druhú Luciu Kamensku a tretiu Silviu Jahnovú. Viac žien prilákala skupina klasik, kde sa počet klasifikovaných zvýšil na 22. S časom 28 min. 23 sek. bola najrýchlejšia Viera Kubacká, za ňou nasledovala Marcela Bazalová a prvú trojicu doplnila Lucia Uhríková.

Propagovať šport medzi deťmi nie je nikdy na škodu, a tak si v tento deň mohla odbehnúť päťkilometrovú trať aj mládež. Zo 16 klasifikovaných účastníkov bol najrýchlejší Patrik Greško (31 min. 17 sek.), druhý skončil Pavol Strenáčik a česť dievčat zachránila tretia Lucia Hewová.

1. ročník Tajovského behu tak vytvoril tradíciu, ktorá bude určite pokračovať aj v budúcich rokoch. Tá by mala okrem spojenia športu so zdravým súperením počas pretekov, slúžiť tiež na propagáciu činnosti Banskobystrickej horskej služby, ktorej hlavným cieľom je preventívne a prvou pomocou pomáhať pri ochrane zdravia a záchrane života u ľudí, ktorí v horskom prostredí trávia svoj čas, či už aktívne športom, alebo pasívne rekreačným pobytom a pohybom. Tento cieľ sa minimálne v premiérovom ročníku určite podaril a organizátori spolu s priaznivcami športu veria, že rovnako úspešný bude aj ten nasledujúci.