V stredu večer príde naša planéta o jediný mesiac. Nejde však o žiadny scenár katastrofického filmu. Práve 15. júna totiž nastane úplné zatmenie Mesiaca, ktorého svedkami budú aj obyvatelia Slovenska.

foto: solarsystem.nasa.gov

Mesiac začne vstupovať do tieňa Zeme ešte v čase, keď bude pod obzorom, no o niekoľko minút sa vzácne astronomické divadlo ukáže v plnej kráse. Mesiac bude pomerne nízko nad juhovýchodným a južným obzorom, čím bude zatmenie mimoriadne fotogenické. Práve táto skutočnosť môže inšpirovať fotografov a filmárov, ktorým obloha ponúkne možnosť získať pekné snímky a videá nočnej krajiny a oblohy so scenériou obohatenou o Mesiac v zatmení. Jedinečným však robí toto zatmenie hlavne dĺžka fázy úplného zatmenia. Mesiac bude ponorený v tieni Zeme až 101 minút, konkrétne v čase od 21.22 do 23.03 h. Mimoriadne dlhé trvanie je spôsobené tým, že Mesiac bude prechádzať takmer stredom zemského tieňa. Celý úkaz od prvej po poslednú fázu bude trvať od 20.22 do 00.03 h. Animáciu priebehu si môžete pozrieť na nasledujúcom odkaze.

V čase zatmenia má Mesiac oranžovo- až hnedočervené sfarbenie, ktoré je spôsobené ohybom a rozptylom slnečného svetla na prachových a aerosolových častiaciach vo vysokých vrstvách zemskej atmosféry. V závislosti od zaprášenosti vysokých vrstiev zemskej atmosféry sa mení aj odtieň Mesiaca od svetločerveného pri malom zaprášení až po tmavohnedé pri veľkom stupni zaprášenia.

Vzhľadom na dĺžku trvania je toto piatym najdlhším zatmením Mesiaca v tomto storočí. Najdlhšie úplné zatmenie Mesiaca v 21. storočí nastane 27. júla 2018 a potrvá takmer 104 minút. Ďalšiu šancu uvidieť zatmenie Mesiaca budeme mať v tomto roku ešte raz, a to 10. decembra.

V Banskej Bystrici budete môcť tento nevšedný vesmírny úkaz sledovať aj z Hvezdárne na Vartovke, ktorá bude pre verejnosť otvorená od 20.00 h. (vstupné deti 0,50 €, dospelí 0,70 €).