Poznali sme ich ešte pod názvom seXy papučky, ale už vyše takmer dva roky tvoria Vojtěch “Vojter“ Štědroň (BB, 20, spev, gitara tanec), Martin “Matras“ Štědroň (BB, 22, basa, tanec), Michal “Miťko” Holec (BB, 25, bubny, tanec) a Vladimír “Vlady” Holec (BB, 28, gitara, tanec) skupinu UNISEX. V nasledujúcom rozhovore sa dozviete viac o energickej tvorbe tohto zoskupenia, ich pripravovanom albume a tiež o tom, prečo sa vlastne rozhodli zmeniť svoj názov.

Kapelu seXy papučky ste založili už v roku 2008. Povedzte nám niečo o jej vzniku…

Keďže sme všetci členovia kapely rodina, poznali sme sa od detstva. Už od prvých rokov 21. storočia sme sa zoskupovali do rôznych hudobných skupín, ktorých vystúpenia a ich tvorbu, nikto okrem členov nikdy nevidel a nepočul. V tej dobe hral každý z nás ešte na inom nástroji. Začiatkom roku 2008 sme s Miťom a Matrasom hrali spolu na nástrojoch, na ktorých hráme aj dnes a zložili sme prvé piesne. V máji 2008 sme mali prvú verejnú skúšku, ktorú sme si natočili na video. Toto video sme pustili Vladymu a po jeho vzhliadnutí povedal, že nám bude hrať druhú gitaru. V júni 2008 sme odohrali náš prvý koncert.

Od roku 2010 vystupujete pod názvom UNISEX. Čo vás priviedlo k tejto zmene a čo vôbec oba tieto názvy symbolizujú?

Ku zmene tohto názvu nás priviedlo to, že predstava, že sa budeme volať seXy papučky ešte aj v 40-tke, nás nepotešila. Chceli sme flexibilnejší názov a rozhodli sme sa pre UNISEX. SeXy papučky vyjadrovali ľahkosť a nadhľad našej hudby a textov a UNISEX vyjadruje to, že naša hudba je pre všetkých. V kapele sa dokonca nachádzajú obe pohlavia a nežné pohlavie tento týždeň zastupuje náš bubeník.

Priniesla zmena názvu kapely aj nejaký nový “nádych“ vašim skladbám?

Myslíme, že nie. Nové skladby však budú iné, s novým “nádychom“, pretože sa stále vyvíjame a “kvitneme“.

Hráte prevažne energické skladby. Ako by ste charakterizovali svoju tvorbu?

Hráme energické skladby, pretože sú veľmi silné na koncertoch. Máme radi, keď je nám vrátená energia, ktorú vyšleme ľuďom pod pódiom. Takáto hudba dodá optimizmus a človek prestane myslieť na zbytočnosti, ktoré ho len ubíjajú. Každý koncert je pre nás zážitok a to, čo robíme, robíme najmä kvôli koncertom. Našu hudbu charakterizujeme v skratke disco – punk, ale je v nej toho oveľa viac: post-punk revival, indie, power-pop, funk – rock…

Odkiaľ čerpáte inšpirácie pri písaní vašich skladieb a koho považujete za svoje vzory?

Inšpiráciu čerpáme zo života. Aj keď je to trochu klišé, čerpáme ju do značnej miery zo žien. Máme predsa prirodzený sexuálny pud, ktorý nás núti písať aj o tom. Kapely, ktoré spájajú náš hudobný vkus, sú Red Hot Chili Peppers, Muse, Placebo, Blur a samotný ujo Bach. Každý z nás však počúva aj niečo iné a aj to sa odráža na našej tvorbe.

Väčšiny banskobystrických kapiel, s ktorými som robil rozhovory, som sa pýtal, prečo píšu iba anglické texty. Vy ste však “svetlou“ výnimkou a máte iba slovenské skladby. Bolo to vašim zámerom?

Máme iba slovenské texty, pretože žijeme na Slovensku a chceme mať ku slovenským ľuďom blízko. Slovenčina nám je prirodzená, viac vyniknú texty a myslím, že sa k našej hudbe viac hodí.

Ktoré z vašich vystúpení vám najviac utkvelo v pamäti a prečo?

Na každý jeden koncert nám v pamäti ostáva veľa spomienok. Každý bol svojím spôsobom výnimočný a poučný. Tešili nás najmä tie, na ktorých sa ľudia bavili a dotvárali atmosféru pohybmi pripomínajúcimi tanec. Koncerty proste milujeme a chceme ich ešte mnoho zažiť.

Už čoskoro vydávate svoj debutový album. Priblížte ho našim čitateľom

Debutový album vyjde v blízkej budúcnosti. Bude na ňom 12 skladieb a bude  sa volať pravdepodobne seXy papučky, pretože tento názov ten album vystihuje v tom, že piesne z neho nás sprevádzali érou, v ktorej sme sa volali seXy papučky a chceme jej týmto spôsobom vzdať poctu (hold).

Plánujete ho aj nejako špeciálne pokrstiť?

Určite áno. Treba sa nechať prekvapiť.

Kde vás najbližšie môžme vidieť hrať?

Najbližší koncert, kde nás môžte začuť, je benefičný koncert s názvom Dobrý to fest v Banskej Bystrici, v Tirish pube. Ďalšie koncerty budú uvedené na našej oficiálnej stránke www.unisexband.sk a iných informačných portáloch.

Čo najradšej robia členovia kapely UNISEX vo svojom voľnom čase?

Ja (Vojter) sa venujem najmä hudbe, počúvam ju, tvorím ju, hrám ju… Občas ma chytí básnické črevo a píšem poéziu.

Ja (Miťko) najradšej vypĺňam svoj voľný čas nejakou športovou aktivitou alebo utužovaním medziľudských vzťahov, čím upokojujem moju hyperaktívnu osobu.

Ja (Vlady) sa vo voľnom čase najradšej venujem svojej milovanej rodine a záľubám ako opravovanie veteránov a zbieranie starých, ale zato funkčných a vzácnych, gitarových aparátov.

On (Matras) má rád sex a dobrú knihu.

V najbližšej dobe vás asi najviac zamestná už spomínané vydanie nového albumu, ale máte aj nejaké plány do budúcna?

Chceli by sme natočiť nejaký ten videoklip a zahrať ešte tento rok aspoň pár koncertov, ktoré by potešili naše srdcia. Väčšiu “tour“ plánujeme na jar 2012 a možno príde aj druhý album s úplne novými piesňami. Nechajme sa prekvapiť. Váš UNISEX, Vás srdečne zdraví…

Na záver chalani dodali…

Naše motto znie: „To on nehrá, to on má!“