The Plastic People of the Universe, najvýznamnejšia undergroundová kapela na území ako Českej republiky, tak aj Slovenska a nesporne aj legenda svetovej rockovej hudby, oslavuje tento rok už svoje 45. výročie (1968 – 2013). V rámci turné k nemu neobíde ani Banskú Bystricu, kde bude po dlhšom čase znovu koncertovať, a to už v piatok 15. novembra v Klube 77.

banner_FB_PPUThe Plastic People of the Universe (PPU) je pražská rocková kapela, ktorá patrila medzi hlavných protagonistov československého hnutia undergroundu v rokoch 1968 až 1988 a inšpirovala vznik mnoho ďalších undergroundových kapiel. Táto avantgardná skupina sa v 70. a 80. rokoch minulého storočia, vlastne už aj tisícročia, ocitala nedobrovoľne v opozícii proti komunistickému režimu v Československu a vzhľadom ku svojmu nekonformnému vystupovaniu často zažívala perzekúciu a taktiež vezenie.

Aj týmto veľkolepým koncertom Plastici oslávia 45 rokov od založenia. Manažér skupiny Romek Hanzlík upresňuje: „Na koncerte sa môžeme tešiť na najväčšie hity PPU, rovnako ako na skladby, ktoré znamenali milníky v histórii skupiny. Máme všetci radosť, že Plastici – napriek nepriazni doby – sú tu s nami celých tých 45 rokov. A stále im to hraje – ba dokonca čím ďalej tým lepšie.“

The Plastic People of the Universe vznikli v roku 1968 a ich tvorba, ovplyvnená v začiatkoch hlavne americkými Velvet Underground, Captainom Beefheartom či Frankom Zappom sa stala behom doby jednou z najoriginálnejších na nielen českej rockovej scéne. Skupina sa nedala prinútiť k ústupkom a kompromisom s vtedajším režimom, čo ju pripravilo o profesionálnu licenciu a privádzalo stále viac komplikácií s úradmi. Systematická perzekúcia vyvrcholila v roku 1976 uväznením niekoľkých členov. Skupina opozičných intelektuálov v čele s Václavom Havlom zorganizovala kampaň na ich podporu a prepustenie, ktorá vyvrcholila v januári 1977 Chartou 77. Tak sa stala rock´n´rollová skupina podnetom k zomknutiu demokratickej opozície všetkých smerov, aké nemalo vo vtedajších komunistických zemiach obdobu.

Hudobníci sa zbližujú s Václavom Havlom, nahrávajú na jeho chalupe na Hrádečku dve zo svojich poloprofesionálnych ilegálnych nahrávok, na jednu z nich vodca disentu a budúci československý a neskôr český prezident vyberá texty. Po celú dobu si skupina udržuje jasnú umeleckú víziu a hudobne se vyvíja k nezameniteľnému výrazu, ktorý si získava uznanie po celom svete. Aj po páde komunistickej opony v roku 1989 sú PPU stále aktívnou žijúcou a hrajúcou legendou dodnes, kedy oslavujú už svoje 45. výročie!

Banskobystrická zastávka Plastikov v rámci ich turné „45 LET (1968 – 2013)“ bude už v piatok 15. novembra, kedy v Klube 77 na Hornej 54, odohrajú svoj veľkolepý, takmer dvojhodinový koncert, so začiatkom o 20.00 h.