Predsviatočnú atmosféru v Banskej Bystrici obohatí a spríjemní Festival svetla a tieňa. Šiesty ročník multižánrového festivalu, ktorý sa začína v stredu 15. decembra a potrvá do soboty 18. decembra, sa z dôvodu pandemických opatrení uskutoční ONLINE.

Témou tohtoročného festivalu je Pamäť. Pamäť ako zbernica spomienok, predstáv a prianí. Prepája minulosť s prítomnosťou a budúcnosťou. Pamäť uchováva minulosť, no má aj možnosť ju deformovať. A to je kritický moment aj v dnešnej spoločnosti plnej hoaxov a konšpiračných teórií.

„Umenie, svetlo a pamäť sú si podobné. Festival svetla a tieňa prepája umenie s technológiami a ponúka aj vzdelávanie o podstate sveta a bytia cez umenie. Okrem etablovaných umelcov dáva priestor aj mladým autorom a študentom. Umelci často pracujú metódou site-specific, teda skúmaním a využívaním jedinečného prostredia, čím sa dielo stáva neprenosným a zároveň vystihuje génia loci daného priestoru,“ dodáva Dagmar Rajčanová.

Zážitok zo „živého“ svetelného divadla v uliciach mesta, ako tomu bolo v uplynulých ročníkoch podujatia, je nesporne neopakovateľný. No svoje čaro bude mať určite aj v pohodlí domova. Počas štyroch večerov festival zavedie divákov na päť banskobystrických lokalít, na ktorých dvadsať umelcov a umelkýň uvedie osem jedinečných umeleckých diel.

Festival svetla a tieňa 2021 – PROGRAM

Streda 15. december

Online stream zo Záhrady CNK

17:00 – 17:30 h

Ľubomír Slovinský: RAM / Random Access Memory (videoprojekcia)

Animácia skúmajúca ľudskú pamäť. Od narodenia sa nám chronologicky tvorí, ale tiež dochádza k jej chybám, kedy si človek nepamätá postupnosť, alebo jednoducho kúsky pamäte vypadávajú. Autor hľadá analógie s fungovaním RAM pamäte v PC. Animácia kreatívne pracuje s pamäťou ľudí, ktorí si už na dané momenty zo svojho života pravdepodobne nepamätajú a tieto záznamy nikdy nevideli.

18:30 – 19:00 h

JAAN: Pamäť frekvencie (hudobná performancia)

Pamäť frekvencie pozostáva z konceptuálneho súboru skladieb viacerých žánrov, od art rocku, cez experimentálnu elektronickú hudbu, až po barokovú kompozíciu s čembalom. Bez ohľadu na žáner sa skladby vzájomne dopĺňajú a súznia.

Štvrtok 16. december

Online stream z Evanjelického kostola

17:00 – 18:30 h 

Žovinec Bros.: The Cube (svetelný objekt) 

Bratia Martin a Jozef Žovinec nedefinujú seba ani svoju tvorbu žiadnym špecifickým médiom alebo myšlienkou. Práve naopak. Snažia sa zaznamenať a vymedziť samých seba vo vzťahu k rýchlemu toku prebiehajúcich zmien a udalostí, ktoré ich formujú. Byť v kreatívnom procese pre nich znamená potrebu materiálnej redukcie, ktorá prináša sústredenie bez rozptýlenia.

Online stream z Hornej ul. 44

18:30 – 19:00 h

tanC: Fragmenty izolácie (súčasný tanec) 

Tanečné predstavenie Fragmenty izolácie zoskupenia tanC, o. z. (spolupráca Veronika Šmírová a Andrej Fábik), je tragikomédia, ktorá sa pohráva s citlivosťou jednotlivca, jeho schopnosťou reagovať na zmenu. Predstavenie kladie otázku, do akej miery sme ochotní nechať sebou manipulovať, pričom odpoveď závisí od rozumového vyhodnotenia každého z nás.

Piatok 17. december

Online stream z 365.labb

17:00 – 17:30 h 

Peter Valiska-Timečko: Dvojitý úder (interaktívna grafika – boxovaním)

Dvojitý úder ponúka divákom možnosť zapojiť sa do tvorby umeleckého diela, a to netradičným spôsobom – boxovaním. Akčná grafika poukazuje na to, že každý vojak je v prvom rade človek, člen spoločenstva, rodiny, má svoje zázemie a vzťahy. Zároveň autor reaguje na paradox a absurdnosť boja.

18:00 – 19:00 h 

Radoslav Piovarči, Denisa Čiefová: Trpezlivosť (nonverbálna performancia)

Trpezlivosť reaguje na vnútornú nedisciplinovanosť jednotlivca ako aj na netrpezlivosť okolia. Inštalácia odzrkadľuje, ako je fyzické telo (ne)schopné zvládať vnútorné boje a nepokoje v stave sústredenosti a trpezlivosti. Zdanlivo jednoduchá úloha, v ktorej musí autor vydržať, môže byť obrovskou výzvou. Prečo? Lebo v nej stačí len vydržať.

Sobota 20. december

Online stream z nádvoria Ekonomickej fakulty UMB

17:00 – 17:30 h 

Lukáš Matejka, Štefan Oliš, Viktor Vilkovský, Alex Rychtarčíková: Strom slov (site-specific projekcia)

Strom slov otvára tému ekológie a skúma vzťah človeka k prírode. Inštalácia pozostáva z ozvučenej projekcie na živú prírodnú fasádu, ktorá sa mení na 3D rozprávajúcu hlavu. Táto bezpohlavná tvár „avatara“ prerozpráva pamäť o pocitoch stromu, ktorý môže zastupovať celú rastlinnú ríšu. Vďaka rozprávaniu o vlastnom prežívaní poukazuje strom na kritický stav budúcnosti nás všetkých.

17:30 – 18:30 h 

Pavol Soukal, Adriana Cieślaková, Mária Knoppová, Matúš Chmelan, Jan Kostaa, TRAKT: BombaBum (interaktívna hra s diskusiou)

Veľkoplošná interaktívna hra BombaBum je autorským remake legendárneho retro Bombermana (Dyna Blaster). Fasáda Univerzity Mateja Bela ako „bigscreen arkádová plošinovka“ pre 4 hráčov, od deti po dôchodcov. Hrá každý kto má chuť. Hra nemá žiadny príbeh, prvé husle hrá nadsázka a zámer nechať hráča poriadne sa vyblázniť. Postavičky (zelená, modrá, červená, žltá) ovládané hráčmi sú vybavené možnosťou položiť bombu. Cieľom je zostať ako posledný nažive.

Festivalové diela bude možné sledovať na Facebooku alebo na webovej stránke festivalu. Vysielanie sa spustí každý deň cca pol hodinu pred začiatkom programu, súbežne na oboch stránkach. Registrácia nie je nutná. 

Za Festivalom svetla a tieňa stoja umelci a organizátori z občianskeho združenia TRAKT, ktorí v otázkach prečo svetlo a prečo festival majú jasno. „Pretože sme svetlom fascinovaní.“ A túto vášeň chcú sprostredkovať aj širokej verejnosti.

Festival svetla a tieňa, ktorý je členom medzinárodnej asociácie festivalov Ecomove International a súčasťou projektu Mesta Banská Bystrica Authenticity, podporil Fond na podporu umenia. Finančne podujatie podporili aj Mesto Banská Bystrica, LITA – Autorská spoločnosť, Raiffeisen banka, OOCR Stredné Slovensko a Banskobystrický samosprávny kraj.