Banskobystrická vysoká škola je na zozname univerzít, ktoré nesplnili kvalitatívne kritériá akreditačnej komisie Ministerstva školstva a na základe jej odporučenia by do roka mohla byť preradená medzi neuniverzitné vysoké školy.

Inagurácia nového rektora UMB_08

Univerzita Mateja Bela bola v tomto smere ohrozená už pred šiestimi rokmi, kedy sa vykonávala posledná komplexná akreditácia. Tá aktuálna zaradila UMB medzi vysoké školy, ktoré zaostávajú vo vede a výskume, medzinárodných výstupoch a ďalších kvalitatívnych kritériách.

Ako vo štvrtok uviedol minister školstva Juraj Draxler, univerzity na listine zaostávajúcich, budú mať teraz rok na zlepšenie sa v sledovaných kritériách. Súčasný rektor Univerzity Mateja Bela Vladimír Hiadlovský je vo funkcii len od januára tohto roku. Okrem UMB môže o štatút univerzity prísť aj Katolícka univerzita v Ružomberku, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne a Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. Vláda už dlhšie avizuje, že chce znížiť počet univerzitných vysokých škôl, pričom tento honor by mal zostať len najkvalitnejším. Naopak, z hodnotenia komisie vyplynulo, že medzi najlepšími vysokými školami na Slovensku zostávajú Univerzita Komenského či Slovenská technická univerzita v Bratislave, ale napríklad aj Technická univerzita vo Zvolene.