Hokejisti Banskej Bystrice v nedeľu potešili svojich fanúšikov famóznym obratom v tretej tretine stretnutia proti Dukle Trenčín. Po zápase sa skloňovali najmä presilovky, ale aj mentálna sila hráčov HC ’05.

Barani odpovedali ideálnym spôsobom na piatkový zápas proti Novým Zámkom, v ktorom prišli o trojgólové vedenie. Hokejisti Banskej Bystrice prehrávali v nedeľu s trenčianskou Duklou po dvoch tretinách 1:3, no v tretej 20-minútovke v priebehu necelých 4 minút otočili zápas.

„Opäť sme odohrali náročný zápas. Trenčín v piatok nehral, takže jazdili, napádali, korčuľovali, ale podali sme veľmi kvalitný výkon. Čo sa týka tej druhej tretiny, tie nám stále trošku utekajú. Musíme sa v druhých tretinách zlepšiť, ale tá tretia bola výborná. V nej boli dôležité presilovky, ktoré sme využili a tam sa zápas zlomil. Presilovkám sa venujeme, trošku sa pomenili, keďže sme sa niektorí vrátili do zostavy. Dostávame to zase dokopy a presilovky nám vyšli, za čo môžeme byť radi,“ zhodnotil zápas Alex Tamáši, ktorý si v dueli s Duklou pripísal dve asistencie a postaral sa aj o presilovkový gól na 3:3, keď v blízkosti brankára hostí Michala Valenta ťažil z výbornej prihrávky Michala Kabáča spoza bránky. „Som spokojný, že mi to tam padlo v dôležitom momente, takisto som rád aj za asistencie. Pri mojom góle to “Kaby“ (Michal Kabáč, pozn. red.) zobral do “Gretzkyho kancelárie“, krásne mi posunul puk a už som bez problémov zakončil,“ pochvaľoval si Tamáši.

Michal Kabáč sa okrem toho podieľal druhou asistenciou a výborným clonením brankárovi na úvodnom presnom zásahu baranov, o ktorý sa ešte v prvej tretine postaral v presilovke Miloš Bubela. „Prvých 40 minút, hlavne druhá “dvacka“, to nebolo bohviečo. Niečo sme si v šatni povedali a teším sa z toho, že sa nám to podarilo otočiť a ukázali sme sebe aj ostatným, že ten charakter aj sila mužstva otočiť zápas tu je. Pomohli nám presilovky, tam sme dali hneď dva góly, všetci sme sa chytili a už sme boli na koni. Mužstvo, ktoré má silné presilovky, je úspešné,“ vyjadril sa po zápase Michal Kabáč, ktorý sa vrátil do zostavy baranov po zranení v piatok a po nedeľnom zápase opísal, ako sa na ľade po návrate cítil: „V piatok som mal problémy, nepracovali mi ruky, nevedel som kde mám presne byť, ale dnes to už bolo fajn, cítil som sa dobre a dúfam, že to bude len lepšie.“

Barani využili v súboji s Duklou všetky tri presilovky. Okrem Tamášiho a Bubelu sa v početnej prevahe presadil aj Victor Björkung, ktorý sa postaral o víťazný gól na 4:3. V hre 5 na 5 znižoval na 2:3 Peter Melcher, Chase Berger zas pri power-play hostí spečatil stav na 5:3 gólom do prázdnej bránky. Zverenci fínskeho trénera Anttiho Krahulu vyhrali 5 z posledných 7 zápasov, pričom len v jednom prípade nebodovali. Aktuálne sa nachádzajú na 7. priečke a na prvú šestku strácajú 2 body, no potrebujú pravidelne bodovať aj naďalej, keďže majú odohratých najviac zápasov zo všetkých mužstiev Tipos extraligy.

„Trenčín bol veľmi dobrý v prvých 40 minútach a trochu sme strácali, ťažko sme sa vedeli vysporiadať s ich tlakom. V tretej tretine sme ale v sebe našli obrovskú iskru, opäť sme ukázali charakter, začali sme bojovať a robiť dobre malé veci. Bolo skvelé to sledovať, bol to skvelý obrat. Na pár veciach musíme zapracovať, bolo by pekné odohrať dobre celých 60 minút, ale posledných 20 nám prinieslo tri body a som z toho šťastný. Presilovky dnes rozhodli. Bolo výborné ich sledovať, pretože nie v každom zápase sa nám podarí premeniť tie šance, ale dnes sa nám to v presilovkách podarilo, čo bolo mimoriadne dôležité,“ sršal spokojnosťou lodivod baranov.

Antti Karhula taktiež priblížil, čo stálo za výsledkovým obratom v tretej tretine: „Cez druhú prestávku sme hráčom povedali, že chceme vidieť charakter a odpovedali veľmi dobre. Hráči rozprávali v šatni tiež a o tom to je. Koniec koncov, hokej je hra o psychike. Potrebujete byť mentálne silní a verím tomu, že ak si nastavíte dobre hlavu, telo bude nasledovať. Preto je mentálna stránka dôležitá a chalani sa pozbierali.“

Trenčania naopak zo zápasu, ktorý mali výborne rozbehnutý, nevyťažili nič. „Mali sme to vo svojich rukách. Prvé dve tretiny sme hrali dobre, tlačili sme sa do brány a mali sme zápas pod kontrolou. V tretej tretine sme urobili blbé fauly, oslabovky nám dnes vôbec nevyšli. Bystrica hrala presilovky dobre,“ zneli pozápasové slová Denisa Hudeca, ktorý prekonal gólmana baranov Evana Weningera dvakrát.

„Presilovky nám v druhej tretine pomohli, no v tretej nás oslabenia zrazili k zemi a už sme nedokázali reagovať. V oslabeniach sme odkryli súperovi voľné priestory, čo sa nám normálne nestáva ani v tréningu a už tobôž nie v zápase. My sme tam v podstate otvorili súperovi diaľnicu, čo nás stálo zápas,“ dodal Peter Frühauf, asistent trénera HK Dukla Trenčín.

Viac o samotnom priebehu stretnutia medzi HC ’05 Banská Bystrica a HK Dukla Trenčín sa dozviete v našej reportáži, v ktorej nájdete aj bohatú fotogalériu.