S iniciatívou prišiel poslanec mestského zastupiteľstva Stanislav Mičev (SMER-SD, SNS, SDKÚ-DS). Mesto si jeho návrh osvojilo a na realizáciu nápadu plánuje vyhlásiť verejnú zbierku.

belo-iv-pamatnik-madarsko
Pamätník Bela IV. v maďarskej obci Ópusztaszer.

Poslanec Mičev prišiel s návrhom umiestniť sochu alebo bustu uhorského kráľa na území mesta ešte na júnovom zasadnutí mestského zastupiteľstva. Zdôvodnil to jeho nezastupiteľným miestom v histórii mesta Banská Bystrica.

Vedenie mesta si jeho iniciatívu osvojilo a na novembrovom zasadnutí MsZ budú poslanci hlasovať o vyhlásení verejnej zbierky. Na sochu Bela IV. by sa mali vyzbierať Banskobystričania a firmy v meste. Odhadovaná cena diela v prípade sochy v nadživotnej veľkosti  je okolo 70-tisíc eur.

Belo IV. (* 1206 – † 1270) bol uhorský kráľ zo slávneho maďarského rodu Arpádovcov, ktorý v roku 1255 daroval mestu Banská Bystrica práva na ťažbu surovín a mestské privilégiá. Niekdajšiu osadu na brehu rieky Hron tak povýšil na slobodné kráľovské mesto a dal základy ďalšieho rozvoja mesta do podoby v akej ho poznáme dnes.