V expozíciách Stredoslovenského múzea bude v priebehu predposledného októbrového týždňa rušno. Múzeum pripravilo pre svojich návštevníkov niekoľko zaujímavých podujatí.

V Matejovom dome sa opäť otvorí depozitár

V utorok 19. októbra sa v Matejovom dome opäť otvorí depozitár a ponúkne pohľad do histórie výnimočného laténskeho kruhového šperku. Na čo slúžil? Ako vyzeral? Na tieto aj ďalšie otázky zodpovie na obľúbenom podujatí Čo sa skrýva v depozitári archeologička Stredoslovenského múzea Marta Ďuricová: „Kruhové ozdoby v mladšej dobe železnej nám umožňujú sledovať odlišnosti medzi viac či menej vzdialenými oblasťami, ktoré boli osídlené rôznymi skupinami keltského obyvateľstva. V zbierkovom fonde Stredoslovenského múzea  máme zastúpené niektoré typy týchto ozdôb. Na príklade týchto predmetov si ukážeme, aké typy ozdôb sa v danom období nosili v našom regióne a aké sú špecifiká ich vývoja a výskytu.“ Podujatie Čo sa skrýva v depozitári sa začína o 17:00 h.

Pozvánka:

Gitary v Thurzovom dome

Projekt Päť storočí gitary na Slovensku prináša sériu koncertov gitarovej a lutnovej hudby od 16. po 21. storočie spojenú s územím dnešného Slovenska. Nechajte sa zlákať  tónmi gitarových strún v podaní hudobného zoskupenia Mertz Guitar Duo, ktoré tvoria Vladimír Ondrejčák a Karol Kompas. Na koncerte, ktorý sa koná v stredu 20. októbra v Thurzovom dome,  zaznejú skladby slávnych autorov, medzi ktorými sú aj Paul Charles Durant, Joseph Kaspar Mertz, Pavol Krška a mnohí ďalší. Koncert sa začína o 18:00 h. Počet miest je limitovaný, vstupenky (3  €) si môžete zakúpiť aj v predpredaji v pokladni Thurzovho domu (počas otváracích hodín).

Astor Piazzolla – Verano Porteño (Mertz Guitar Duo):

Nočný život v kaštieli

Ako funguje nočná príroda? Komu patria tajomné zvuky, ktoré sa ozývajú lesom za svitu mesiaca? Zistiť a zažiť to môžete vo štvrtok 21. októbra v Tihányiovskom kaštieli na nočnej komentovanej prehliadke výstav Noc v prírode a Fascinujúci svet pavúkov a škorpiónov. Čaká na vás aj sprievodný program so sokoliarskou spoločnosťou Biatec. Vstupy na komentovanú prehliadku sú o 18:00, 19:00, 20:00 a 21:00 h.

Bezhlavo v Matejovom dome

V stredoveku sa každý prečin či hriech trestal tvrdo a častokrát sa život previnilcov končil pod mečom kata. Dodnes sa zachovalo viacero príbehov, ktoré tieto udalosti zachytávajú. Podujatie Bezhlavo do múzea, ktoré sa uskutoční v sobotu 23. októbra v Matejovom dome, pripomenie tragické príbehy viacerých osobností, viažúcich sa k histórii banskej Bystrice, ktoré skončili „bezhlavo“.  Vstupy na podujatie Bezhlavo do múzea alebo prečo v minulosti ľudia strácali hlavu sú o o 19:00, 20:00 a 21:00 h. Vstupenky (4 €) len v predpredaji v pokladni Matejovho domu (denne od 9:00 do 17:00 h).