Od pondelka 16. septembra do soboty 21. septembra mali možnosť ľudia v Banskej Bystrici a ďalších mestách Banskobystrického kraja spoznať svet dobrovoľníctva a stať sa jeho aktívnou súčasťou. Podujatia pripravilo celkom 61 organizácií a zapojilo sa do nich až 1 272 dobrovoľníkov, ktorí odpracovali 4 026 hodín. Sprievodných podujatí sa zúčastnilo ďalších viac ako tisíc účastníkov.

FotoSlatinkaLucenec TD 2013Týždeň dobrovoľníctva slávnostne odštartoval spolu s Európskym týždňom mobility 16.septembra o 15,00 h na Námestí SNP za účasti primátora mesta Banská Bystrica Petra Gogolu a ďalších významných hostí. Pre návštevníkov bol pripravený nielen zaujímavý kultúrny program, ale aj tvorivé dielne, a prezentácia činnosti organizácií na Veľtrhu neziskových organizácií  Pre okoloidúcich bola pripravená aj zaujímavá anketa, v rámci ktorej sa mohli zapojiť do súťaže o množstvo pekných cien.

Do organizácie aktivít v rámci Týždňa dobrovoľníctva sa zapojili mimovládne organizácie, organizácie zriadené samosprávou, materské a základné školy a neformálne skupiny. Ľudia, ktorí chceli spoznať konkrétne organizácie, ich služby a dobrovoľnícke programy využili možnosť navštíviť ich v rámci dní otvorených dverí.

MS Radvanska 28 (5)Tí, ktorí sa chceli dozvedieť niečo viac o dobrovoľníctve na Slovensku a v zahraničí, sa zúčastnili diskusií o dobrovoľníctve. Jednotlivci, ktorí chceli spoznať svet dobrovoľníctva na vlastnej koži a pridať ruku k dielu, sa zapojili do čistenia verejných priestorov, skrášľovania interiérov a exteriérov zariadení a organizácií, maľovania, zbierania odpadkov, ale aj do realizácie športových aktivít pre ľudí so zdravotným postihnutím, prechádzok a spoločenských hier so seniormi, pomoci v rámci administratívnych prác či komunitných aktivít. Týždeň dobrovoľníctva sme ukončili záverečnou party pre zapojených dobrovoľníkov  21. septembra o 19:00 hod. v Záhrade – Centre nezávislej kultúry, na ktorej vystúpila skupina Balkansambel.

„Týždeň dobrovoľníctva bol v Banskobystrickom kraji organizovaný po prvý krát a výsledky svedčia o tom, že táto regionálna aktivita má zmysel. Na jednej strane zviditeľňuje dobrovoľníctvo, ale aj organizácie a jednotlivcov, ktoré pomoc dobrovoľníkov potrebujú, a na druhej strane  dokazuje, že venovať čas, energiu a svoje vedomosti a schopnosti bezplatne v prospech iných môže každý z nás. Som rada, že tento rok sa zapojili do aktivít veľmi aktívne aj materské a základné školy a ukázali, že aj tu má pomoc dobrovoľníkov význam,“ uviedla Alžbeta Brozmanová Gregorová, koordinátorka Centra dobrovoľníctva.

Výsledky a fotografie konkrétnych aktivít realizovaných v rámci Týždňa dobrovoľníctva sú zverejnené na stránke www.centrumdobrovolnictva.sk.