Tento nápad sa zrodil v hlave architekta Tomáša Sobotu. Ten sa rozhodol spestriť piatkové nácviky detského speváckeho zboru tým, že si postavia spolu s deťmi zo zboru model kostolu z kartónu.

kostol modelInšpiroval ma model, ktorý som videl v zádverí kostola vo Zvolene. Ako architekt mám ale ešte zo školských čias k dispozícii kópie pôdorysov, rezu a dvoch pohľadov na kostol,“ uviedol architekt Tomáš Sobota pre BBonline.sk. “Tieto som použil ako podklad pre konštrukciu veľkého modelu. Ten je rozpracovaný v diecéznom centra J.Pavla II,“ dodal. Hotový model kostola bude vystavený, miesto však ešte známe nie je. Keď ho skonštruoval, vyrobil z neho postupne overovaciu zmenšeninu a tým pádom bola vytvorená už aj vystrihovačka. “Keďže som do toho investoval veľa času a námahy, rozhodol som sa vystrihovačku vydať a výťažok venovať nášmu detskému zboru,“ uviedol Sobota pričom tlač vystrihovačiek hradil z vlastných prostriedkov.

Ostatné modely stavieb stredovekého hradu, Matejov, dom Slovenský kostol, galéria a Barbakan budú možno tiež zvečnené v podobe papierového modelu. „To je možno hudba budúcnosti. Nerozmýšľam tak, že by som sa do toho hrnul,“ dodal. Vystrihovačky sú v predaji v Informačnom centre mesta v priestoroch Radnice. Výťažok z predaja papierových modelov kostolu poputuje detskému speváckemu zboru pri Farskom kostole Nanebovzatia Panny Márie.