Kúpa prvého bývania je veľký životný krok. Hoci prvé bývanie nemusí byť zákonite aj to posledné, predsa len ide o byt či dom, ktorý vám bude robiť spoločnosť dlhé roky. Kúpu prvého bývania je preto potrebné dostatočne premyslieť a pozrieť sa na vysnívanú nehnuteľnosť z viacerých uhlov pohľadu.

1.  Dom alebo byt?

Prvé dôležité rozhodovanie, ktoré na vás čaká, je výber druhu nehnuteľnosti. Bude pre vás vhodnejší dom alebo byt? To je zásadná otázka, na ktorú je občas ťažké nájsť odpoveď. Problémy často vznikajú najmä v prípade dvojice, kedy jeden uprednostňuje bývanie v byte, druhý v dome. V takomto prípade vám neostane nič iné, než si spoločne prebrať všetky výhody, kvôli ktorým jedna strana uprednostňuje konkrétny druh nehnuteľnosti a pokúsiť sa o kompromis. Že vy milujete bývanie v byte a rodinný dom nemá pre vás žiadne výhody či naopak? Nebojte sa vypočuť partnera a možno budete prekvapení.

Pozerajte sa na výber druhu nehnuteľnosti z pohľadu potrieb celej vaše rodiny. Potrebujete mať vždy všetko po ruke a každodenné dochádzanie do práce a vozenie detí si nemôžete dovoliť? V tom prípade bude byt v centre mesta pre vás to pravé. Naopak, ak túžite po väčšom súkromí a vlastnej záhrade, v byte si zvyknete len ťažko. Výborným kompromisom medzi bytom a domom je montovaný dom v satelitnom mestečku. Získate tak nehnuteľnosť kúsok od mesta, v dedine s dobrým vybavením službami a dopravnou dostupnosťou. Vybrať takýto dom si môžete z katalógu pripravených projektov rodinných domov. Stavať si ho dávno už nemusíte len svojpomocne. Aj dom od základov až po strechu pre vás zvládne postaviť stavebná firma. Vyberajte ju však s rozvahou.

Starší byt alebo novostavba?

V prípade, ak ste sa rozhodli pre byt, ostáva vám zodpovedať si ďalšiu dôležitú otázku – kúpite si radšej byt v novostavbe alebo starší byt, ktorý si zrekonštruujete podľa vlastných predstáv? S novostavbou zvyčajne získate nový bytový dom s modernými službami, často krytým parkoviskom, komunitnou záhradou či ďalšími vymoženosťami. No aj staršie byty majú čo do seba. Väčšinou sa tieto nehnuteľnosti nachádzajú v lukratívnych častiach mesta, kde sa už nové byty nestavajú.

Montovaný alebo murovaný dom?

Aj v prípade, ak ste sa rozhodli pre rodinný dom, čaká na vás ešte ďalšie rozhodovanie – výber typu domu. Kým v minulosti sa stavali prevažne murované domy, dnes sa čoraz viac dostávajú do popredia montované domy. Nie je sa čomu čudovať. Tieto domy sú na pohľad na nerozoznanie od murovaných domov a uspokojivá je aj ich životnosť. Navyše so sebou prinášajú moderné technologické postupy, vďaka čomu môžete bývať v novom už pár mesiacov od začiatku výstavby.

V tomto článku nájdete detailné informácie ako postupovať pri stavbe domu tak, aby či už sa rozhodnete pre montovaný alebo murovaný dom, svojpomocnú výstavbu alebo stavbu s využitím stavebnej firmy, ste si svoj nový dom následne mohli užiť naplno.

2.  Mesto alebo dedina?

Lokalita je dôležitý atribút nehnuteľnosti, ktorý už v budúcnosti neviete zmeniť. Práve lokalita by preto mala byť jedným z kľúčových rozhodovacích faktorov. Láka vás pokoj dediny alebo rušný mestský život? Bývanie v meste aj na dedine majú svoje špecifiká, ktoré nemusia sadnúť každému.

Výhody bývania v meste

Na bývanie v meste nedajú dopustiť najmä tí, ktorí žijú aktívnym pracovným a spoločenským životom. Pravidelné presúvanie sa medzi prácou, kamarátmi, domom a nákupmi je v tomto prípade omnoho jednoduchšie, než v prípade bývania na dedine. A zvládnete ho aj bez toho, aby ste vlastnili auto. Vďaka bývaniu v meste budete mať všetko doslova na krok, no zároveň získate aj o niečo menšie súkromie a menej zelene.

Výhody bývania na dedine

Bývanie na dedine je obľúbené prevažne vďaka vyššej miere súkromia, jednoduchšej a lacnejšej možnosti bývania v dome, než by bolo tomu v meste. Hoci v minulosti sa s dedinami spájali rôzne predsudky o tom, že tam nič a nikto nie je, dnes už to dávno neplatí. Najmä vo väčších dedinách a dedinách v blízkosti miest získate kvalitné služby, a tak kvôli množstvu potrieb (obchod, pošta, kaderník…) nemusíte aj na dedine opustiť bydlisko.

Či už sa teda rozhodnete pre bývanie v meste alebo na dedine, rozhodujte sa podľa konkrétnej lokality. Kým centrálna dedina môže uspokojiť vaše služby na podobnej úrovni ako niektorá mestská časť, malá zabudnutá dedina vzdialená desiatky kilometrov od najbližšieho mesta, vám takýto komfort rozhodne nezaručí.

3.  Vlastné financie alebo hypotéka?

Na záver otázka, ktorej sa ťažko vyhnúť – financovanie. Zamyslieť sa nad tým, ako budete svoje nové bývanie financovať, je kľúčové. Zistíte tak, koľko financií máte k dispozícii a aké bývanie si môžete dovoliť. Nebojte sa porovnať si ponuky hypotéky z viacerých bánk, či obrátiť sa na finančného poradcu. Hypotéka tu bude s vami dlhé roky a vďaka jej správnemu nastaveniu môžete ušetriť a zároveň možno aj získať viac financií. A viac financií, rovná sa jednoduchší výber nového bývania.

Kúpa vlastného bývania je životný posun, na ktorý sa teší každý mladý človek. Zároveň však ide o jedno z najdôležitejších rozhodovaní, s akým sa väčšina z nich v svojom doterajšom živote stretla. Veríme, že našimi otázkami sa nám podarilo vám toto zložité rozhodovanie aspoň trochu uľahčiť.