Tretí ročník bienále Reflexie o slovenskej hudbe, autoroch a dielach sa uskutoční  v pondelok 7. a v utorok 8. novembra v Banskej Bystrici.

reflexie_2016Cieľom tohto podujatia, ktoré organizuje banskobystrická Akadémia umení – Fakulta múzických umení (AU FMU), je prezentovať tvorbu mladých a začínajúcich autorov a zároveň rozširovať informácie aj o dielach klasikov slovenskej hudby.

Reflexie majú dve časti. Konferenčná časť sa formou odborných prednášok pedagógov zo škôl a inštitúcií na Slovensku orientuje na rôzne žánre a štýlové obdobia v slovenskej hudbe. Hlavný referát o vzájomných prienikoch česko-slovenských hudobných vzťahov prednesie emeritný profesor Masarykovej univerzity v Brne, muzikológ Miloš Schnierer. Koncertná časť dáva priestor „živej“ hudbe. V tomto roku, ktorý je vyhlásený za Rok slovenskej hudby, bude na koncerte zastúpená najmä mladá generácia pôsobiaca na Fakulte múzických umení, či už ako doktorandi, študenti, ale predstavia sa tiež absolventi AU FMU a absolventi VŠMU v Bratislave.

„K výnimočným číslam koncertu nesporne bude patriť vystúpenie medzinárodne etablovaného Lotz Tria, ktoré hrá starú hudbu na kópiách unikátnej sady Lotzových basetových rohov z hradu Krásna Hôrka. No neorientuje sa len na starú hudbu, pre toto výnimočné zoskupenie komponujú aj súčasní skladatelia,“ hovorí organizátorka a garantka bienále Reflexie o slovenskej hudbe, autoroch a dielach Mária Glocková.

„Na koncerte vystúpi tiež trio mladých flautistiek, ktoré poznáme z pódií doma aj v zahraničí ako Flautissimo. Minulý rok sa úspešne zúčastnilo súťaže v Rakúsku a získalo druhé miesto. Jednou z tria flautistiek je aj poslucháčka Fakulty múzických umení Dominika Križalkovičová,“ dodáva Mária Glocková.

Na koncerte v pondelok 7. novembra ( o 17. hod.) v Komornej koncertnej sále FMU odznejú diela Jakuba Laca, Róberta Krausa, Lucie Papanetzovej, Mirka Krajčiho, Jána Králika, Martina Burlasa, Juraja Družeckého, Daniela Mateja a Eugena Suchoňa.