Organizátori 3. ročníka Slovak Press Photo a Stredoslovenská galéria v Banskej Bystrici pozývajú na vernisáž výstavy SLOVAK PRESS PHOTO 2014, ktorá sa uskutoční tento štvrtok, 23. apríla v budove Praetória.

unnamed
Víťazná fotografia ročníka Michala Burzu – Majdan.

V Banskej Bystrici sa vo štvrtok otvára výstava a súťaž Slovak Press Photo, ktorá  prinesie autentické obrazové svedectvá očami slovenských fotografov. Na treťom ročníku podujatia sa predstaví vyše dvesto fotografií v deviatich súťažných kategóriách. Tými sú aktualita, reportáž, každodenný život, portrét, šport, životné prostredie, svet umenia a šoubiznisu, študenti a mladí fotografi do 25 rokov a medzinárodná kategória Stredoeurópska fotografia. Medzinárodná kategória vznikla pre možnosť zapojenia sa do súťaže aj fotografom z Českej republiky, Maďarska, Poľska a Rakúska. Vystavená bude celá kolekcia víťazných fotografií, ktoré v septembri minulého roka vybrala medzinárodná porota z 1 115 fotografií, ktoré do súťaže zaslalo 113 fotografov, z toho 16 zo zahraničia. Na otvorení výstavy sa zúčastnia viacerí víťazní autori, ktorí porozprávajú o svojej práci i tvorbe.

Vernisáž sa uskutoční vo štvrtok 23. apríla 2015 o 17. hod. v budove Praetoria na Námestí Š. Moysesa 25 v Banskej Bystrici. Výstava potrvá do 24. mája 2015.

Zámerom súťaže je pozdvihnúť úroveň slovenskej fotografie a podporiť tak jej ďalší rozvoj, konfrontovať slovenskú novinársku fotografiu s tvorbou najlepších svetových fotoreportérov a umožniť priestor na prezentáciu aj mladým fotografom. Víťazom Slovak Press Photo 2014 sa stal Michal Burza a Cenu za celoživotné dielo si odniesol Juraj Bartoš. Kolekcia fotografií bude v rámci výstavy putovať z Banskej Bystrice do ďalších miest na Slovensku a do zahraničia.