Realizáciou rôznych typov aktivizačných programov chce Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici prispievať k dlhodobej vitalite mozgu, k zjednodušeniu procesu učenia sa prostredníctvom rôznych pamäťových techník, ale aj k vytváraniu príjemného prostredia na spoločenské stretnutia seniorov.

O tréningoch pamäti a o Klube nezábudlivcov sme sa pozhovárali s akreditovanou lektorkou zo Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bytrici Ivanou Bičanovskou.

Tréningy pamäti

Odkedy sa v Štátnej vedeckej knižnici tréningy pamäti organizujú?

Už od roku 2014. Práve v tomto roku sa v Centre Memory v Bratislave uskutočnil vzdelávací kurz akreditovaný Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR s názvom Kognitívna aktivizácia seniorov, na ktorom som sa zúčastnila spolu so svoju kolegynkou, ktorá je aktuálne na materskej. V nasledujúcich rokoch sme absolvovali nadväzujúci akreditovaný kurz Rozvoj trénerského potenciálu v oblasti kognitívnej aktivizácie seniorov.

Čo ste sa v kurzoch naučili?

Vzdelávací kurz nám poskytol mnohé nové poznatky pre prácu so seniormi a pre prípravu tréningov pamäti v knižnici. Oboznámili sme sa s problematikou fungovania mozgu a kognitívnych funkcií, ale aj s technikami vylepšovania krátkodobej a dlhodobej pamäti a so samotnou metodikou trénovania pamäti.

Pre koho sú tréningy určené?

Začínali sme s tréningami pre pracovníkov knižnice a následne pre seniorov. V súčasnosti však robíme tréningy pamäti aj pre študentov základných, stredných škôl a tiež vysokých škôl. A tréningov sa môžu zúčastniť aj mamičky na materskej dovolenke, ale aj ľudia v produktívnom veku.

Kedy pamäťové tréningy prebiehajú?

Počas roka máme cyklus stretnutí, ktoré sú rozdelené na jarnú a jesennú séria a každá séria pozostáva z desiatich stretnutí. Na tieto tréningy nadväzuje Klub nezábudlivcov, ktorý vznikol v roku 2019. Ide o akúsi nadstavbu predchádzajúcich tréningových cyklov. Zúčastniť sa ich môže každý, kto má chuť trénovať mozgové závity a nie je mu ľahostajné jeho mentálne zdravie. Každé stretnutie je vždy jedinečné a s iným tematickým zameraním a cvičeniami na konkrétne témy. Pokiaľ neprebieha jarná alebo jesenná séria, po dohode sa môžu zapojiť do klubu aj noví záujemcovia, ktorí prejavia záujem. S radosťou privítame každého nového člena.

Seniori a trénovanie pamäti

 Najčastejšími účastníkmi tréningov sú najmä seniori. Prečo je trénovanie pamäti pre nich také dôležité?

Tréningy pamäti sa môžu chápať aj ako nefarmakologická prevencia Alzheimerovej choroby. Seniori majú možnosť pravidelne pracovať, cvičiť si svoju pamäť, čím vytvárajú nové prepojenia medzi neurónmi a skvalitňujú si svoj život. Účastníci tréningov posilňujú tiež svoju pamäť, pretože stimulujú zmysly aj ďalšie kognitívne funkcie prostredníctvom cvičení, ktoré lektorky pripravujú. Cvičenia zapájajú do aktivity aj časti mozgu, ktoré pri bežných činnostiach vôbec nevyužívame a tým udržiavajú výkonnosť celého mozgu. Okrem nových techník, ktoré sa účastníci naučia, získajú aj nové sociálne kontakty, čo prospieva pri pocitoch osamelosti, či depresie.

Ako vyzerá príprava na tréning pamäti?

Začíname vždy rozcvičkou. Vedie ju Zuzka Ondrejková, tiež pracuje v knižnici a zastupuje kolegynku Barboru Skubachovú. Rozcvička pozostáva z dychových cvičení, z jogových prvkov a čikungu. Pri rozcvičke využívame tiež rôzne pomôcky. Napríklad masážnych ježkov, tenisové loptičky, bubenícke paličky, šatky a podobne. Potom nasleduje prepájanie hemisfér pomocou prstovej gymnastiky a komunitné cvičenia v kruhu, kde si opakujeme mená napríklad podľa toho, aký je dátum, kto má meniny. Hľadáme mená na konkrétne písmenko alebo si balíme kufor a ideme zaradom tak, že každý niečo pribalí. Na záver majú účastníci asi štrnásť vecí, ktoré musia zopakovať. Potom máme koncentračné cvičenia, ktoré sú veľmi dôležité na to, aby sme sa mohli sústrediť na ďalší priebeh. Na úvod každej série si povieme základné poznatky o mozgu, o krátkodobej a dlhodobej pamäti.

Čo nasleduje ďalej?

Potom už pamäť skutočne začneme trénovať. Napríklad si musia účastníci zapamätať nákupný zoznam bez toho, aby v budúcnosti používali papierik Učia sa ho teda naspamäť. Tých položiek však nie je málo. Niekedy je ich aj päťdesiat. A keď zistia, že si vedia zapamätať toľko slov, sú veľmi šťastní, pretože kapacita našej krátkodobej pamäti je sedem prvkov plus mínus dva. Je krásne vidieť najmä seniorov, ktorí si zapamätajú aj päťdesiat položiek a sú na seba pyšní a hrdí, že to dokázali. My sa veľmi tešíme s nimi, a to aj preto, že si budujú sebavedomie, a že im to robí radosť.

S akými očakávaniami účastníci na tréning pamäti prichádzajú?

Spočiatku nevedia, čo ich čaká, ale rýchlo zistia, že sa aj zábavnou formou dá dozvedieť niečo nové, čo v živote môžu využiť. Technikami sa kadečo naučia. A nielen to. Vznikajú tu nové priateľstvá a hlavne pre seniorov je aj socializácia doslova nevyhnutná.

Čo vám stretnutia so seniormi prinášajú?

Sú pre mňa veľmi obohacujúce. Cítim sa s nimi veľmi príjemne. Často sa zasmejeme, na stretnutiach panuje uvoľnená atmosféra a cítiť podporu na oboch stranách. Ja ich podporujem,  aby nemali obavy, ak náhodou niečo nevedia. Ide hlavne o to, aby urobili čo najviac pre svoje zdravie. A oni mi to vracajú naspäť.

Kedy bude v knižnici prebiehať najbližšie stretnutie v Klube nezábudlivcov a ako sa naň môžu záujemcovia prihlásiť?

Všetkých, ktorí majú chuť, potrénovať si mozgové závity, srdečne pozývame do Klubu nezábudlivcov8. februára alebo na konci mesiaca 29. februára. Stretneme sa v Malej sále na 2. poschodí v Štátnej vedeckej knižnici. Stretnutia začínajú o 10.00 h a trvajú 90 minút. Na každé stretnutie je potrebné sa nahlásiť dopredu. Zavolať môžete na telefónne číslo 048/471 07 54 alebo nám napíšte na mail: ivana.bicanovska@svkbb.eu.